EN
8.04.2022, 12:37 Wersja do druku

Gdańsk. „Treny Katyńskie" w Muzeum II Wojny Światowej

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w piątek odbędzie się premierowy koncert "Treny Katyńskie" z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie będzie nie tylko symbolem naszej pamięci, ale i społecznej więzi z rodzinami zamordowanych Polaków - napisali organizatorzy.

fot. mat. organizatora

"Wydarzenie, które organizujemy wpisuje się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święta narodowego obchodzonego 13 kwietnia w rocznicę opublikowania informacji o odkryciu w ZSRS masowych grobów oficerów Wojska Polskiego" - przekazała rzeczniczka MIIWŚ Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Koncert "Treny Katyńskie" będzie się składać z 6 części i dwóch recytatywów. Interdyscyplinarny charakter koncertu dopełnią tekst poezji Władysława Sebyły - poety zamordowanego w Katyniu - choreografia w wykonaniu jednego tancerza oraz wizualizacje multimedialne.

"Wydarzenie będzie nie tylko symbolem naszej pamięci, ale i społecznej więzi z rodzinami zamordowanych Polaków. Mimo oczywistego martyrologicznego kontekstu tego okresu polskiej historii, kompozytor odchodzi od pompatycznego stylu, a pragnie skupić się na przeżyciach dotykających sferę osobistej refleksji" - dodała rzeczniczka muzeum.

Autorem muzyki jest Adam Tański. Zespołowi muzyków dyrygować będzie Tomasz Chyła.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto narodowe obchodzone 13 kwietnia w rocznicę opublikowania informacji o odkryciu w ZSRS masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Sowiecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach (13 kwietnia 1990 r.) od dokonania mordu.

Koncert odbędzie się w piątek o godz. 18, w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Bilety dostępne są w kasach muzeum oraz on-line. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł.

Drugi koncert "Trenów Katyńskich" zostanie zaprezentowany 11 kwietnia w Filharmonii Opolskiej.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne