EN

23.09.2022, 17:00 Wersja do druku

Gdańsk. Taniec w różnych odmianach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

Inne aktualności

Spektakl "Fakarouni" izraelskiej grupy Orly Portal Company zainaugurował 14. Gdański Festiwal Tańca.Spektakl "Fakarouni" izraelskiej grupy Orly Portal Company zainaugurował 14. Gdański Festiwal Tańca.

W klubie Żak trwa Gdański Festiwal Tańca. Już po raz 14. podziwiać można tancerzy i tancerki z całej Europy. Warto odwiedzić Salę Suwnicową, ponieważ taka dawka dobrego teatru tańca nie zdarza się na co dzień. Przez najbliższy tydzień czekają nas kolejne wydarzenia, na które wciąż dostępne są bilety.

Święto teatru tańca Klub Żak organizuje od wielu lat. Początkowo pod szyldem Gdańskiej Korporacji Tańca z inicjatywy Leszka Bzdyla, Klubu Żak i trójmiejskich artystów promował twórczość lokalnych tancerzy, z czasem zaczęto zapraszać artystów z Polski i świata i tak jest do dzisiaj. Od 2009 r. Gdański Festiwal Tańca funkcjonuje pod swoją obecną nazwą.

Tegoroczna edycja składa się z prezentacji formacji tanecznych z całego świata i międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest (19-23 września), w którym początkowo miało wystąpić 24 tancerzy, ale ostatecznie w Gdańsku stawiło się 19 utalentowanych artystów, którzy rywalizować będą o prestiż oraz nagrodę pieniężną 5500 euro wręczaną przez jurorów: Katie Duck, Ereza Zohara i Konrada Kurowskiego. Dodatkowe 500 euro otrzyma laureat lub laureatka Nagrody Publiczności.

W sobotę, 17 września, podziwialiśmy ekologiczną baśń dla dzieci i dorosłych "The Others" w wykonaniu Anton Lachky Company.W sobotę, 17 września, podziwialiśmy ekologiczną baśń dla dzieci i dorosłych "The Others" w wykonaniu Anton Lachky Company.

W konkursie weźmie udział jedna reprezentantka Trójmiasta - niezwykle utalentowana Angele Villanueva Jara, która zatańczy premierowe solo "Oczekiwania" już jako absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku i zdobywczyni tytułu Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce 2022 r. Villanueva Jara zaprezentuje się podczas trzeciego dnia konkursu - 21 września (początek o godz. 18:00). Prezentacje konkursowe potrwają od 19 do 22 września (każdego dnia od godz. 18). 23 września czekają nas występy finalistów wskazanych przez jurorów.

Za nami trzy z sześciu prezentacji spektakli teatru tańca. Festiwal otworzył spektakl "Fakarouni" izraelskiej grupy Orly Portal Company, który miał się pojawić na ubiegłorocznym festiwalu, jednak z uwagi na COVID-19 w zespole Orly Portal wraz z trójką kolegów mających pracujących w zespołach Batsheva i Kibbutz Contemporary Dance Company, dotarła na festiwal rok później. Ich "Fakarouni" sięga po muzykę Wschodu egipskiej piosenkarki Umm Kulthum, aby opowieść o związku przemijającego ciała z wieczną miłością na przykładzie kobiety (Orly Portal) i trzech mężczyzn (Artour Astman, Anderson Braz, Erez Zohar).

Podczas konkursu Solo Dance Contest reprezentantką Trójmiasta będzie absolwentka gdańskiej "Baletówki" Angele Villanueva Jara, która swoje solo "Oczekiwania" wykona premierowo 21 września.Podczas konkursu Solo Dance Contest reprezentantką Trójmiasta będzie absolwentka gdańskiej "Baletówki" Angele Villanueva Jara, która swoje solo "Oczekiwania" wykona premierowo 21 września.

Podczas konkursu Solo Dance Contest reprezentantką Trójmiasta będzie absolwentka gdańskiej "Baletówki" Angele Villanueva Jara, która swoje solo "Oczekiwania" wykona premierowo 21 września.

Z kolei "The Others" Anton Lachky Company (zagrany w Klubie Żak w sobotę, 17 września) również w wykonaniu czworga tancerzy (Evelyne de Weerdt, Dunya Narli, Nino Patuano, Lewis Cooke) przeniósł widzów do świata baśni z silnym ekologicznym przesłaniem. Czwórka ludzi mieszka na niewielkiej plastikowej planecie, na której nie można doświadczyć znanej nam przyrody. Ich dynamiczny, ostry w ruchach, płynny taniec uzupełnia historię przekraczania narzuconych zakazów, aby doświadczyć czegoś nowego. Ucieczką od beznadziei jest taniec, znakomicie wykonywany solo, w duetach i w kwartecie.

W niedzielę, 18 września, mogliśmy "zatrzymać czas" razem z zespołem Eulalia Ayguade Company z Hiszpanii w spektaklu "Hidden". Starszy człowiek wraca myślami do przeszłości, którą widzimy dzięki obecności trzech tancerzy i tancerki. Zespół Eulalia Ayguade Company opowiada historię brawurowym, miękkim, elastycznym ruchem, imponując świetną techniką. Nietypowo na scenie znajdują się oprócz czworga tancerzy także aktor (starszy człowiek, który dzięki wyobraźni "podróżuje w czasie" przez swoje życie) oraz piosenkarka, wykonująca piękne wokalizy, a w przestrzeni spektaklu znajdują się typowo teatralne rekwizyty. Ta liryczna opowieść, podobnie jak wcześniejsze spektakle GFT, otrzymała gorące brawa i zasłużone owacje na stojąco.

Teatr A Part z Katowic na zakończenie festiwalu 25 września zaprezentuje odważny, pełen nagości spektakl "Four more".Teatr A Part z Katowic na zakończenie festiwalu 25 września zaprezentuje odważny, pełen nagości spektakl "Four more".

W programie Festiwalu czekają nas jeszcze trzy inne przedstawienia. 23 września (godz. 20) spektakl "Rośl-inność" zaprezentuje Grupa Projektowa Sopockiego Teatru Tańca w choreografii Joanny Nadrowskiej. Do idei posthumanistycznej i chęci przetrwania ludzi i nie-ludzi nawiążą w swoim tańcu Stella Jabłońska, Katarzyna Maślewska, Justyna Matacz, Katarzyna Rojek, Edyta Siuda i Barbara Swadzyniak.

Z kolei 24 września (godz. 19) zobaczyć można ostatni spektakl zagraniczny w wykonaniu włoskiej grupy Cornelia. Ich "Memento" to tajemniczy spektakl na czworo tancerzy (Eleonora Greco, Nicolas Grimaldi Capitello, Leopoldo Guadagno, Francesco Russo), w którym najważniejszą rolę odgrywa rytuał, niekończące się następstwo ruchów, w końcu powtarzalność daje poczucie kontroli.

Festiwal zwieńczy 25 września (godz. 19) spektakl Teatru A Part z Katowic tylko dla osób pełnoletnich. "Four More" w reżyserii Marcina Hericha i wykonaniu czterech tancerek (Aliny Bachary, Katarzyny Gogacz, Karoliny Wosz i Marty Zielonki) adresowany jest tylko do widzów pełnoletnich, ponieważ zawiera wiele scen typowej dla tego teatru nagości. Tytułowa czwórka oznacza całość i od starożytności przypisywano jej szczególne znaczenia.

Bilety na spektakle w cenie 25-40 zł (normalne) i 15-25 zł (ulgowe) do nabycia w kasie Klubu Żak lub online.

Tytuł oryginalny

Taniec w różnych odmianach. Trwa Gdański Festiwal Tańca

Źródło:

trojmiasto.pl
Link do źródła