EN
3.12.2022, 16:42 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera „Don Kichota" w Operze Bałtyckiej

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę odbędzie się premiera baletu Ludwiga Minkusa "Don Kichot". Spektakl przygotował duet choreografów Izabela Sokołowska-Boulton i Wojciech Warszawski.

fot. mat. teatru

"Będzie to ciepła, kolorowa i zabawna opowieść. Chcemy pokazać historię Don Kichota w taki sposób, by zainteresować nią również młodszych widzów" – powiedziała cytowana w przesłanym PAP komunikacie choreografka Izabela Sokołowska-Boulton.

"Don Kichot" Ludwika Minkusa to jeden z najbardziej znanych baletów klasycznych. Kierowniczka promocji i marketingu Opery Bałtyckiej Katarzyna Gigiewicz przypomniała, że jest to opowieść o błędnym rycerzu, który podczas swojej podróży przeżywa niesamowite przygody.

"To historia niezwykle zabawna, barwna i żywiołowa, nie tylko za sprawą fabuły, ale przede wszystkim muzyki odwołującej się do hiszpańskich rytmów" - zaznaczyła.

Podkreśliła również, że południowe akcenty widoczne będą również w oryginalnej scenografii przygotowanej przez Damiana Styrnę i kostiumach Hanny Wójcikowskiej-Szymczak.

Spektakl przygotowuje duet choreografów Izabela Sokołowska-Boulton i Wojciech Warszawski, kierujący na co dzień zespołem baletu Opery Bałtyckiej, którzy dotychczas wspólnie stworzyli choreografie m.in. do II aktu "Giselle" Adama i "Kopciuszka" Prokofiewa.

W spektaklu wystąpią uczennice i uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Premiera Don Kichota odbędzie się w sobotę o godz. 19. Kolejne spektakle zostaną zaprezentowane: 4, 6, 9, 10, 11, 16, 17, 18 grudnia br.

Źródło:

PAP