EN

7.07.2021, 16:59 Wersja do druku

Gdańsk. "Powarkiwania Drogi Mlecznej" wystawi w piątek Teatr Wybrzeże

Sztukę Bonna Parka "Powarkiwania Drogi Mlecznej" wystawi w piątek na Scenie Malarnia Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Dla reżysera spektaklu, Adama Orzechowskiego, dzieło niemieckiego dramaturga to tekst "alarmujący" o rozkładzie współczesnego świata.

mat. teatru

Inne aktualności

W środę odbyła się próba medialna przedstawienia.

Reżyser spektaklu oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski przyznał, że "Powarkiwania Drogi Mlecznej" to "nietypowy" tekst.

"Złożony głównie ze stand-upów, monodramów, monologów. I każdy z nich jest mówiony przez ważnych ludzi tego świata, celebrycko albo politycznie funkcjonujących w publicznej przestrzeni, od Donalda Trumpa po Kim Dzong Una. Każda z postaci ma jakieś pomysły na świat, które jednak nie wychodzą" - powiedział dziennikarzom twórca przedstawienia.

Zdaniem reżysera, dzieło niemieckiego dramaturga ma "alarmujący" charakter. "Dlatego, że nie umiemy sobie poradzić ze światem, że świat wymyka nam się z ram, wypada z kolein. Nawet jeśli pojawiają się przywódcy, którzy postanawiają coś w nim zmienić, to też nie potrafią tego zrobić. Zabrnęliśmy już tak daleko, że przełamanie różnych mechanizmów staje się po prostu niemożliwe" - ocenił.

Zaznaczył, że nie wszystko w spektaklu jest w konwencji "na serio". "Mamy też odrobinę absurdu, co powoduje, że ta nieznośność naszej rzeczywistości staje się bardziej przyswajalna" - dodał.

"Mówimy o sprawach ważnych w kontekście tego, co nazywamy erozją, rozpadem tego świata, rozkładem sensownego porządku i nawet nie mam tu na myśli wymiaru politycznego. W tym świecie brakuje równowagi. Rządzą nim pieniądze i interesy, przez co ci wszyscy, którzy mają - mają lepiej, a ci, którzy nie mają - mają coraz gorzej. I ta dysproporcja się, niestety, powiększa. Postacie, które gramy są tylko przyczynkiem, żeby +wykręcić+ trochę ten świat i pokazać go w bardzo krzywym zwierciadle" - powiedział Robert Ninkiewicz, który gra rolę Wstrząśniętego Kim Dzong Una, najwyższego przywódcy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

W spektaklu występują też m.in. Grzegorz Gzyl (Otrzeźwiały Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki), Małgorzata Oracz (Tłusta Heidi Klum nie mająca potrzeby, aby się tłumaczyć, ale posiadająca pewną wiedzę), Agata Woźnicka (Wściekły Bonn Park, z przyszłości uwięziony w ciele 11-letniej dziewczynki), Joanna Kreft-Baka (Maniakalno-depresyjna Kasandra z greckiej mitologii, wróżka, po prawdopodobnym pobycie w prywatnej klinice ambulatoryjnej).

"Powarkiwania Drogi Mlecznej" ((Das Knurren der Milchstrasse) to dzieło niemieckiego kompozytora i dramaturga Bonna Parka. Sztuka ta w w 2017 r. zdobyła główną nagrodę Berliner Theatertreffen.

Jak podaje Agencja Dramatu i Teatru, Bonn Park urodził się w 1987 r. w Berlinie. Dorastał w stolicy Niemiec, ale też w Korei Południowej, skąd pochodzi jego rodzina, i w Paryżu. Imię otrzymał na cześć niemieckiego miasta Bonn.

Studiował w Berlinie slawistykę, później scenopisarstwo, a reżyserię w Zurychu (Szwajcaria). Jako autor i reżyser zaczynał jako członek młodego teatru "p14", działającego przy Volksbuhne, gdzie współpracował z czołowymi przedstawicielami niemieckiego teatru m.in. z Wernerem Schroeterem, Frankiem Castorfem i René Polleschem.

Adam Orzechowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 r. kieruje gdańskim Teatrem Wybrzeże. Na tej scenie wyreżyserował m.in. "Farsę z Walworth" Endy Walsha, "Intymne lęki" Alana Ayckbourna, "Babę Chanel" Nikołaja Kolady, "Fazę Delta" i "Broniewskiego" Radosława Paczochy, "Tresowane dusze" Gabrieli Zapolskiej, "Kordiana" Juliusza Słowackiego, "Mary Page Marlowe" Tracy Lettsa, "Sztukę" Yasminy Rezy.

Źródło:

PAP