EN

22.07.2020, 15:56 Wersja do druku

Gdańsk. Pokaz finałowy półkolonii w ramach programu "Lato w teatrze" w Miniaturze

Uczestnicy półkolonii w teatralnej stolarni

Inne aktualności

Co młodzież może wiedzieć o granicach? I jak chce o nich opowiedzieć? 26 lipca o 19.00 na Facebooku i o 20.00 na YouTubie odbędzie się premiera filmu, który przygotowali uczestnicy w ramach Lata w teatrze.

Dwutygodniowe półkolonie teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze rozpoczęły się w Teatrze Miniatura 13 lipca. Wzięło w nich udział 29 uczestników w wieku od 10 do 13 lat. Pracowali w trzech grupach pod okiem aktorów Teatru Miniatura – Wiolety Karpowicz, Wojciecha Stachury i Krystiana Wieczyńskiego – oraz stolarzy z Pracowni Plastycznej – Marcina Kuziora i Sławomira Wymysłowskiego. Wszystko to pod hasłem „Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się”, ponieważ głównym tematem półkolonii były granice. Jak mieć granice, a jednocześnie wchodzić w relacje z innymi? Jak i kiedy bronić swoich granic? Jak nie tworzyć barier nie do przekroczenia? Czy można żyć bez granic? A jeśli granice są konieczne, jak sprawić, żeby nie stały się murami?

Instruktorzy – trójka aktorów – zaproponowali różne metody i sposoby myślenia o teatrze i temacie granic. Wioleta Karpowicz, wykorzystując pracę ze stworzonymi przez uczestników formami lalkowymi – pacynkami i planszetami, rozmawiała o przekraczaniu granic własnego ja i wchodzeniu w inne postaci/inne światy. Wojciech Stachura stworzył z uczestnikami parateatralne laboratorium z wykorzystaniem animacji poklatkowej i klocków Lego, gdzie tworzyli i testowali alternatywne scenariusze związane z przekraczaniem lub działaniem w ramach granic. Krystian Wieczyński zaproponował warsztaty czerpiące z pedagogiki zabawy, dramy, teatru z elementami improwizacji, żeby badać spontaniczne podejście do granic i testowanie własnych granic.

Z kolei specjaliści rzemiosł teatralnych – stolarze – zapoznali młodzież z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy poznali w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy.


Półkolonie zostały dofinansowane w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego.

Pokaz finałowy filmu zrealizowanego przez uczestników
26 lipca (niedziela) 2020
godz. 19.00 Facebook Teatru Miniatura
godz. 20.00 YouTube Teatru Miniatura

Uczestnicy i uczestniczki
Jasnozieloni
Lena Bieniek
Franciszek Bujak
Julia Dzianach
Tatiana Kwiatkowska
Katarzyna Mietlarek
Piotr Mróz
Helena Puchta
Hanna Skalska
Felicja Szablowska
Rozalia Ziętek

Krwistoczerwoni
Jakub Buczyński
Aleksandra Chejmanowska
Kasjan Flissikowski
Weronika Gruźlewska
Łucja Korszańska
Mateusz Pacześniak
Sasza Ruszkowska
Benjamin Stryczyński
Dominik Wojtyński

Fiolbzyki
Franciszek Bieńczak
Gaja Bródka
Amelia Dziubańska
Julia Kwiatkowska
Jan Mróz
Agnieszka Pecyna
Ksenia Pecyna
Martyna Połeć
Natalia Skalska
Jakub Walaszkowski

Instruktorzy
Wioleta Karpowicz
Wojciech Stachura
Krystian Wieczyński
Marcin Kuzior

Sławomir Wymysłowski

Kierowniczka półkolonii
Patrycja Telesińska

Wychowawczynie
Justyna Sawicka, Monika Tomczyk

Koordynatorka
Justyna Sawicka

półkolonie teatralne "Piłą i klejem"

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne