EN

18.03.2021, 16:55 Wersja do druku

Gdańsk. Ogłoszono nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

mat. organizatora

Ogłoszono 10 nominacji do Pomorskiej Nagrody Artystycznej (PNA) w kategorii Kreacje Artystyczne za rok 2020. W kategorii Nadzieja Artystyczna Mała Kapituła PNA wytypowała troje kandydatów.

O nominacjach do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za ubiegły rok poinformował w czwartek rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Michał Piotrowski.

Kandydatów do PNA można było zgłaszać do 15 lutego. Mogli to być zarówno debiutanci, młodzi artyści, jak i twórcy sztuki z dużym dorobkiem.

Do kategorii Kreacje Artystyczne wpłynęły 93 kandydatury, z czego Mała Kapituła wybrała 10 nominacji.

Na liście nominowanych są: Dorota Androsz za rolę tytułową w „Norze” Ibsena w Teatrze Wybrzeże; Iwona Berent za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym rekonstrukcji XVIII-wiecznych organów; Łukasz Długosz za liczne projekty muzyczne, w tym udział w prawykonaniu kompozycji Piotra Mossa „Według Memlinga – Koncert na flet, organy i orkiestrę”, a także za płytę „Flute Stories” (nagraną z Agatą Kielar-Długosz); Robert Florczak za reżyserię muzyczno-taneczno-plastycznego spektaklu „Wymurzanie wolności” na tle murów Teatru Szekspirowskiego w 40. rocznicę Sierpnia ’80; Mieczysław Jaroszewicz za determinację i trud włożony w realizację 54. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Pozostałe nominacje otrzymali: Dorota Karaś i Marek Sterlingow za reportaż biograficzny o słynnej działaczce opozycyjnej „Walentynowicz. Anna szuka raju”; Robert Kwiatkowski za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty i dyrygenta – koncertu „Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku”, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich 9 klasycznych koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i van Beethovena; Krzysztof Matuszewski za dwie tytułowe kreacje w spektaklach Teatru Wybrzeże – w „Życiu intymnym Jarosława” i „Śmierci Iwana Iljicza” Tołstoja; Mariusz Waras za cykl społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych oraz Małgorzata Żerwe za twórczą pracę reporterską oraz książkę „Życie pozagrobowe”.

W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna spośród 23 zgłoszeń nominacje przypadły: skrzypaczce Hannie Pozorskiej, aktorowi Teatru Miniatura w Gdańsku Wojciechowi Stachurze oraz aktorce Teatru Wybrzeże Agacie Woźnickiej.

Mała Kapituła PNA wytypowała też trzy nominacje, spośród 14 propozycji do kategorii Mecenat.

W tym roku Pomorska Nagroda Artystyczna zostanie wręczona po raz 22. Została ona ustanowiona w 1998 roku. Jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Ze względu na prestiż i sposób typowania kandydatów, Pomorska Nagroda Artystyczna określana bywa mianem „regionalnych Oscarów”.

Gala finałowa tegorocznej Pomorskiej Nagrody Artystycznej ma się odbyć późną wiosną.

W ubiegłym roku Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymali aktorzy Teatru Wybrzeże Katarzyna Figura i Mirosław Baka oraz trębacz Emil Miszk. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński za zakup fortepianu dla Białego Spichlerza w Słupsku, a Pomorską Nadzieją Artystyczną ogłoszona została tancerka baletowa Julia Ciesielska.

Źródło:

PAP