EN

15.10.2020, 16:23 Wersja do druku

Gdańsk. Nabór do międzynarodowego spektaklu teatru społecznego - „Shake Fear | Break Walls” (Bez Lęku | Bez Murów)

Gdański Teatr Szekspirowski – lider europejskiego projektu współpracy Shaking the Walls realizowanego  z Programu Kreatywna Europa UE – zaprasza do udziału w międzynarodowym spektaklu tworzonym przez brytyjską grupę Parrabbola.


Inne aktualności

Spektakl, realizowany z partnerami projektu z Islandii, Czech i Irlandii Północnej, zostanie zaprezentowany w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Weź udział w wielkiej teatralnej przygodzie i zgłoś się już dzisiaj. Wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie FestiwalSzekspirowski.pl.

Teatr społeczny jest metodą wspierającą budowanie więzi w lokalnych społecznościach. Dla przygotowywanego w ramach projektu Shaking the Walls spektaklu tą społecznością będą mieszkańcy Europy – w tym Gdańska. Reżyser wydarzenia zatytułowanego „Shake Fear|Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), Philip Parr, założyciel brytyjskiej grupy Parrabbola, podejmie próbę połączenia ludzi z różnych kultur i wyznań, z odmiennymi poglądami, innymi doświadczeniami, w różnym wieku, każdemu  pozwalając odkryć jego niepowtarzalne talenty. W tym różnorodnym, międzynarodowym środowisku, powstanie spektakl, który w artystycznym wymiarze odniesie się do działań partnerów z krajów uczestniczących w projekcie. Weźmie na warsztat sceny i fragmenty zaczerpnięte z twórczości Szekspira, a także nowe, specjalnie na tą okazję napisane teksty.

Spektakl, który w pierwszej fazie będzie powstawał zdalnie, a uczestnicy będą spotykali się za pośrednictwem dostępnych komunikatorów internetowych, ma zostać zaprezentowany w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w listopadzie 2020 roku. Jeśli, z uwagi na sytuację spowodowaną epidemią, nie będzie możliwa realizacja spektaklu na żywo, zostanie on w całości stworzony i zaprezentowany online. Uczestnikami tego międzynarodowego projektu będą mieszkańcy Gdańska, a także twórcy i performerzy z Islandii, Czech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Gdańska społeczność od początku będzie brała czynny udział w procesie twórczym spektaklu i będzie on powstawał w oparciu o jej doświadczenia i tożsamość. Produkcja brytyjskiej grupy Parrabbola odnosić się będzie do działań artystycznych partnerów projektu Shaking the Walls, w tym gdańskiego wydarzenia "Wymurzanie Wolności" prezentującego wspólnotową siłę ruchów społecznych, które mają potencjał zmieniania rzeczywistości, w której żyjemy.

Grupa Parrabbola ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu tego typu przedstawień na całym świecie. Wielokrotnie prezentowała je również na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Philip Parr o spektaklu:

„Autorytaryzm, Granice, Cenzura, Przemoc domowa, Nierówności.
Mury, które nas dzielą, są wszędzie; nie wszystkie widać. W tym projekcie, realizowanym przez Parrabbolę wraz z partnerami projektu Shaking the Walls i członkami gdańskiej społeczności, chcemy sprawić, by te mury się zatrzęsły, a niektóre być może legły w gruzach.
Jeśli pisał o tym już Szekspir, dlaczego wciąż są to aktualne tematy? Niczego przez te lata się nie nauczyliśmy? Czy po prostu nie chcieliśmy słuchać?
Czy posłuchasz, jeśli teraz o tym opowiemy? Czy wstrząśniesz tymi murami?”

O teatrze tworzonym ze społecznością

Community play lub inaczej Community Theatre, to teatr społeczny, zwany też Teatrem ze Społecznością. Jest on silnie zakorzeniony w historii i kulturze społeczności, z którą i dla której jest realizowany. Jest to praktyka teatralna oscylująca między sztukami performatywnymi oraz interwencją społeczno-kulturalną. Sztuka teatralna uwzględnia w procesie artystycznym uwarunkowania historyczne i społeczne uczestników oraz ich zainteresowania. Nadrzędnym celem tego rodzaju projektu jest jednoczenie społeczności, budowanie wspólnoty myśli i wartości poprzez wspólne tworzenie i uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym. Teatr społeczny stanowi cenny wkład w rozwój komunikacji międzykulturowej, budując platformę wymiany doświadczeń między instytucjami, artystami i społecznościami, w których działają.

Spektakle w formule teatru ze społecznością tworzone są od początku do końca przez tzw. zwykłych ludzi – pod wodzą profesjonalnych twórców teatralnych. By wziąć udział w przedsięwzięciu, nie trzeba mieć za sobą wcześniejszych doświadczeń aktorskich. Uczestnicy, wspólnie z prowadzącymi, piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu.

Często są to osoby niezainteresowane samym teatrem, jednak ich osobisty związek z tematyką przedstawienia staje się powodem i motywacją do zaangażowania i teatralnego działania. Teatr ze społecznością lokalną kształtuje aktywny model uczestnictwa w kulturze, w którym osoba nie będąca na co dzień artystą może być zaangażowana w proces twórczy i rozwijać swoje kompetencje społeczne.

Za prekursorkę Teatru ze Społecznością w Wielkiej Brytanii uważana jest Ann Jellicoe, która jako pierwsza, pracując z dużymi grupami (ponad 100 osobowymi) rozwinęła koncepcję tworzenia scenariusza w oparciu o historie lokalne i wystawiania spektakli w formie  tzw. promenady, w miejscach nie-teatralnych. John Somers – brytyjski reżyser i pedagog, kontynuator myśli Jellicoe - to postać szczególnie znacząca dla rozwoju i popularyzacji Teatru ze Społecznością w Polsce.

Zapraszamy do udziału, zgłoś się już dziś!
Poszukujemy  uczestników  z Trójmiasta, którzy aktywnie włączą się w tworzenie spektaklu. Doświadczenie  sceniczne nie jest konieczne, wystarczy entuzjazm i chęć działania w jednej lub wielu formach - aktorsko, wokalnie, tanecznie lub technicznie. Będziemy ciężko pracować, ale i świetnie się bawić i stworzymy dzieło, które warto będzie zobaczyć!

W związku z pandemią nie możemy przeprowadzić standardowego castingu, dlatego przesłuchania uczestników odbędą się październiku, w kilku sesjach, na Zoomie.

Damy Ci znać o szczegółach, tymczasem - Zarejestruj się tutaj: https://forms.gle/szbpRkmmHpGiCWX1A

Jeśli masz pytania, napisz do: [email protected] lub zadzwoń pod nr tel.: +48 58 351 01 51.
____________________________

O projekcie Shaking the Walls

Celem projektu Shaking the Walls jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic – fizycznych bądź metaforycznych – wszystkiego, co oddziela od siebie jednostki i społeczeństwa.

Partnerzy projektu, którzy pochodzą z Irlandii, Islandii, Czech, Polski i Wielkiej Brytanii, spotkają się w Gdańsku, by razem stworzyć przedstawienie teatru społecznego, w Wielkiej Brytanii zwanego "community play". Parrabbola ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu tego typu przedstawień na całym świecie, również w Gdańsku, na Festiwalu Szekspirowskim.

Liderem projektu jest Gdański Teatr Szekspirowski. Partnerami w projekcie są: Parrabbola z Wielkiej Brytanii, An Grianán Theatre z Irlandii (Letterkenny, Donegal), Cooltour z Czech (Ostrava) oraz grupa RaTaTam z Islandii (Reykjavik). Współpraca zakłada działania artystyczne realizowane w krajach partnerskich, których zadaniem była identyfikacja i artystyczna interpretacja najważniejszych problemów w danym kraju, związanych z ideą projektu. Poruszane tematy obejmowały zagadnienia polityczne, problem imigracji, przemoc domową oraz izolację grup społecznych. Finał projektu odbył się w 2020 roku w Gdańsku.

W spektaklu udział wezmą m.in.: Philip Parr (reżyser), David Monteith (aktor), Brian D. Hanlon (scenografia i kostiumy) i Andra Chelcea (producent) - Parrabbola, Wielka Brytania

 Sonia DiLorenzo i Benedict Turvill (aktorzy) - York, Wielka Brytania

Maggie Hannon (aktorka) - Irlandia

Jana Ryslava (aktorka, choreografka) - Czechy

Gudmundur Ingi Thorvaldsson (aktor, autor muzyki, reżyser dźwięku) - Islandia

Pawel Sudara (reżyser filmu, operator)

Filip Gesse (współpraca scenograficzna) - Polska

O Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku:
Historia Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1993 roku i pierwszych Gdańskich Dni Szekspirowskich, organizowanych przez Fundację Theatrum Gedanense - późniejszego współzałożyciela Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Festiwal organizowany jest latem, na przełomie lipca i sierpnia – w nawiązaniu do historii dawnego gdańskiego teatru elżbietańskiego, w którym od początków XVII wieku regularnie grali przyjeżdżający do Gdańska aktorzy angielscy, wystawiając sztuki Szekspira i jemu współczesnych dramaturgów.

Każdego roku Festiwal Szekspirowski gości wybitne inscenizacje dzieł Mistrza ze Stratfordu z całego świata. Festiwalowi towarzyszy również jedyny w Polsce Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł Szekspira, w którym nagrodą jest prestiżowy Złoty Yorick. W 2020 roku Konkurs po raz pierwszy nie odbył się ze względu na sytuację spowodowaną epidemią COVID-19. Festiwal dzieli się na Nurt główny oraz SzekspirOFF, który od 2016 roku odbywa się w formule konkursowej.
W 2017 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę dla festiwali w Europie: EFFE Award 2017-2018, przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali, we współpracy z Unią Europejską i Parlamentem Europejskim.




Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne