EN

15.05.2024, 08:30 Wersja do druku

Gdańsk. Mural pisarza Pawła Huellego odsłonięty na Niedźwiedniku

Inne aktualności

Gdański pisarz Paweł Huelle na tle mostku bohatera jednej ze swych najgłośniejszych książek, „Weisera Dawidka” trafił na jedną ze ścian przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Niedźwiedniku. Odsłonięty w sobotę, 11 maja, podczas rodzinnego festynu z okazji 20-lecia obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej mural stał się elementem Miasteczka Funduszy Europejskich.

– Niedaleko usytuowany jest opisywany w książce kościół i cmentarz brętowski, a dosłownie 100 m dalej w kierunku Brętowa znajduje się przepust pod nasypem kolejowym, w którym zaginął książkowy Dawidek. Dlatego miejsce to jest idealne, aby uhonorować pamiątkowym muralem zmarłego w ubiegłym roku pisarza – tłumaczył decyzję o lokalizacji malunku rzecznik PKM Tomasz Konopacki.

Paweł Huelle na muralu przystanku PKM

Dzieło studentów gdańskiej ASP, Iwo Arabskiego i Jakuba Morozowskiego przedstawia Pawła Huelle siedzącego na torach z Mostkiem Weisera w tle i odwzorowuje zdjęcie z 2014 roku. Mural powstał na ścianie wiaduktu przy przystanku PKM „Niedźwiednik”, naprzeciw innego nowego ściennego obrazu, przedstawiającego zburzony przez Niemców w 1945 roku, stojący w tym miejscu stary wiadukt kolejowy (również będący reprodukcją fotografii).

Pretekstem do odsłonięcia ściennych obrazów był piknik w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, który okolice Niedźwiednika zmienił w Miasteczko Funduszy Europejskich. Na wszystkich chętnych w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej czekały bezpłatne gry terenowe, warsztaty, prezentacje nowoczesnych technologii, badania i wiele innych atrakcji.

Tytuł oryginalny

Mural gdańskiego pisarza Pawła Huelle odsłonięty na Niedźwiedniku

Źródło:

www.zawszepomorze.pl
Link do źródła

Data publikacji oryginału:

13.05.2024