EN

26.07.2022, 18:13 Wersja do druku

Francja. „Zielnik” Polskiego Teatru Tańca z Nagrodą Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego

Nagrodą Publiczności uhonorowali widzowie Le Festival Chorégraphique International de Blois - Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca - baśniowy, mieniący się kolorami natury „Zielnik”.

Inne aktualności

Utwór w reżyserii Iwony Pasińskiej powstał w 2021 roku, który w Polskim Teatrze Tańca podporządkowany był idiomowi „Człowiek - roślina”. Skomponowana do suity Edwarda Griega choreografia, z wirtuozerią zaprezentowana przez artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca odzwierciedla cykl życia roślin od momentu rozkwitu po pełen ciepłej nostalgii koniec. W filmie wykorzystano fragmenty suity „Peer Gynt” autorstwa Edwarda Griega w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera pod batutą Han-Na Chang.

„Zielnik” od momentu premiery cieszy się gorącą sympatią widzów. „Choreografię obejrzałam w całości, trzy razy z rzędu i przez cały ten czas nie opuszczała mnie myśl, że na tym właśnie polega piękno.(…) „Zielnik” ma w sobie coś z siły boskiej Flory. Jest pięknym, optymistycznym, pozytywnie nastawiającym, nostalgicznie kolorowym, radosnym, momentami dowcipnym, operującym zmianami nastroju, genialnie zrealizowanym choreograficznym filmem. I doskonałym przykładem Floor Work. Proszę nie zwlekać i jak najszybciej obejrzeć ten film” - pisała red. Joanna Brych na portalu taniec.blog.polityka.pl.

Projekt Polskiego Teatru Tańca znalazł się w selekcjach oficjalnych festiwali: DANCINEMA w Vancouver w Kanadzie, RIFF Festival w Eina w Norwegii, Portland Dance Film Fest w Portland / USA i Aesthetica Short Film Festival w York / Wielka Brytania.

Le Festival Chorégraphique International de Blois - Międzynarodowy Festiwal Choreograficzny w Blois we Francji organizowany jest przez stowarzyszenie Blois Danse. Jego celem jest demokratyzacja tańca poprzez organizowanie spektakli i pokazów filmowych, warsztatów mistrzowskich czy projektów społecznych, które poszerzają grono odbiorców tej niezwykłej sztuki. W swojej części filmowej, ten unikalny festiwal oferuje szeroki wachlarz form i estetyk, od filmowych projektów choreograficznych poprzez filmy dokumentalne o tańcu i animacje, po różnorodne filmy krótkometrażowe, których istotą jest ruch. W tym roku do udziału w programie filmowym zgłosiło 1800 twórców z 55 krajów świata, spośród których wybrano i zaprezentowano 18 prac. „Zielnik” otrzymał jedną z czterech głównych nagród.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne