EN
6.10.2021, 11:17 Wersja do druku

Dramat relacji i skandal XIX wieku

"Dom lalki. Część 2" Lucasa Hnatha w reż. Tomasza Dutkiewicza z Teatru Komedia w Warszawie na XLVIII Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych. Pisze Manu w portalu jelonka.com.

fot. Mat. org

Poniedziałkowy (04.10) wieczór 48. edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, zorganizowanych przez Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, uświetnił Teatr Komedia z Warszawy ze spektaklem “Dom lalki. Część 2” (tytuł oryginalny: “A Doll's House, Part 2”) autorstwa Lucasa Hnatha w reż. Tomasza Dutkiewicza.

Sztuka Lucasa Hnathajest teatralnym sequelem słynnego dramatu Henryka Ibsena “Dom lalki”, którego akcja rozgrywa się w 1879. Tytułowany też jako Nora”, w 1957 wystawiony był w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze w reż.Marty Tywonek z udziałem Katarzyny Feldmanowej, matki Krystyny Feldman.Druga część została napisana w 2017 i odniosła spory sukces na Broadwayu przynosząc nagrodę Tony dla najlepszej aktorki w sztuce teatralnej dla Laurie Metcalf oraz pięć nominacji w innych kategoriach do tejże nagrody, w tym za najlepszą sztukę.

Europejska prapremiera miała miejsce w 2020 w warszawskim Teatrze Komedia w przekładzie Elżbiety Woźniaki w reżyserii Tomasza Dutkiewiczaz udziałem Agnieszki Warchulskiej, Marii Pakulnis, Pauliny Komendy i Jana Wieczorkowskiego. Autorem efektownej estetycznie scenografii jest Wojciech Stefaniak, który swego czasu w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida przygotował scenografię do dwóch produkcji w reż. Marka Siudyma – “Co widział kamerdyner?” Joego Ortona (2019) i “Pułapka na myszy” Agathy Christie (2020).

Fabuła drugiej części “Domu lalki” rozpoczyna się piętnaście lat później, od momentu powrotu Nory Helmer (w tej roli Agnieszka Warchulska) do Torwalda (Jan Wieczorkowski), aby uzyskać obiecany przed laty rozwód. Po zrobieniu kariery jako samodzielna i niezależna, dobrze zarabiająca pisarka, posługuje się pseudonimem. Książki, które pisze, czytają przede wszystkim kobiety, a ich treść doprowadza do przemian społecznych w rodzinach. Jednak jeden z jej porzuconych mężów poznał tożsamość Nory i odkrył, że jest nadal mężatką. Grożą jej poważne konsekwencje, łącznie z więzieniem. Nora żąda więc od Torwalda obiecanego przed laty rozwodu.

“Dom lalki. Część 2”nabrał wyjątkowego wymiaru dzięki wyśmienitej obsadzie. Najtrudniejsze zadanie miała Agnieszka Warchulska w roli Nory, jednak wywiązuje się z niego bezbłędnie; stara się prowadzić Norę tak, by spod warstwy tragicznej i samotnej, powoli wyzierała kobieta zdystansowana i zimna. To kobieta, która wiele straciła i musi walczyć o odzyskanie pozycji społecznej, ale zna też swoją wartość, wie, czego oczekuje od innych i od siebie. Niezwykle prawdziwie wypada Jan Wieczorkowski; jego małomówny, wycofany, lecz wciąż przeżywający rozstanie Torwald jest pocieniowany różnymi emocjami. Ciekawą postać córki Nory i Torvalda – Emmy Helmer stworzyła Paulina Komenda. Niejednoznaczną rolę chorowitej i oddanej Anne Marie, niani, która porzuca własne dziecko, by wychować dzieci Nory zagrała Maria Pakulnis, doskonale wczuwając się w klimat XIX wieku.

Sztuka grana jest kameralnie. Powściągliwość interpretacji czyni bohaterów wiarygodnymi. Lucas Hnathmisternie komponuje sceny i stopniowo buduje dramatyzm. Jego dialogi pozwalają aktorom konstruować wiarygodne portrety psychologiczne. Tomaszowi Dutkiewiczowi, jak wytrawnemu kucharzowi, przy sporządzaniu tego przedstawienia Teatru Komediaręka nie drgnęła. Stworzył bardzo dobry, intrygujący spektakl.

"Dramat relacji i skandal XIX wieku"

Manu


Tytuł oryginalny

Dramat relacji i skandal XIX wieku

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Manu