EN
26.03.2021, 08:29 Wersja do druku

Częstochowa. W sobotę przed teatrem odbędzie się symboliczny happening

Inne aktualności

27 marca przez gmachem Teatru im. Mickiewicza staną trzy krzesełka. Jedno z nich przeznaczone będzie dla symbolicznego widza. To za spotkaniem z nim i graniem na żywo najbardziej tęsknią dziś ludzie sztuki.

W sobotę, 27 marca obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Teatru. Podobnie jak w ubiegłym roku pandemia odciśnie na nim piętno. Rok temu, wraz z pierwszą falą koronawirusa, wszystkie instytucje kultury wstrzymały działalność. Potem nastąpiły chwilowe odwieszenia, w lutym tego roku pojawiła się nadzieja, że teatry, kina, muzea, galerie czy filharmonie na dłużej będą mogły gościć publiczność. Niestety, trzecia fala i związany z nią lockdown sprawiły, że z kulturą spotykać możemy się wyłącznie w sieci.

27 marca, w dniu swojego święta, Teatr im. Mickiewicza, nie zaprosi widzów, aktorzy nie wyjdą na scenę, nie będzie emocji, braw, wymiany myśli… Będzie jednak teatralny happening. Statyczny. Minimalistyczny. Zainicjowała go aktorka i animatorka kultury Sylwia Oksiuta-Warmus. Plany były rozbudowane. W wydarzeniu uczestniczyć mieli zespół Makabunda, Częstochowska Szkoła Suzuki, Częstochowski Teatr Tańca, przedstawiciele Teatru Lalek, indywidualni muzycy i oczywiście aktorzy Teatru im. Mickiewicza… Jednak ze względu na bezpieczeństwo, wydarzenie będzie ascetyczne. Niezwykle adekwatne do sytuacji, z którą przyszło nam się dziś mierzyć. Happening przewidziano od godz. 11 do 13 przed gmachem Teatru im. Mickiewicza przy ul. Kilińskiego 15. Staną tam trzy krzesła.

- Uczestnicy na zmianę będą stać, siedzieć, zastygać w bezruchu, działać według własnej minimalistycznej inwencji twórczej. Jedno krzesło zawsze będzie stało wolne. Czekając na symbolicznego widza. To za spotkaniem z nim i graniem na żywo najbardziej tęsknimy dziś najbardziej. To taki mały gest wdzięczności w stronę wiernej częstochowskiej publiczności, adekwatny do warunków, jakie przypadły nam w udziale - mówi Oksiuta-Warmus.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W sobotę przed częstochowskim teatrem odbędzie się symboliczny happening

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Zuzanna Suliga

Data publikacji oryginału:

26.03.2021