EN
16.10.2021, 10:58 Wersja do druku

Częstochowa. W sobotę na Jasnej Górze prawykonanie oratorium „Jak Ojciec i Syn”

Inne aktualności

W sobotę wieczorem w jasnogórskiej bazylice odbędzie się prawykonanie oratorium „Jak Ojciec i Syn”, wpisujące się w niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchodzoną właśnie 43. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.

Oratorium – z muzyką Włodzimierza Krawczyńskiego z tekstem Tadeusza Szymy wykona chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery – podało Biuro Prasowej Jasnej Góry. Autorem opracowania utworu na orkiestrę jest Tomasz Chmiel.

Koncert organizowany jest przez częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicą wyboru Jana Pawła II na papieża. Jak podkreślają przedstawiciele sanktuarium, obaj ci duchowni byli blisko związani z Jasną Górą.

„Przez całe życie Karol Wojtyła był gorliwym czcicielem Najświętszej Maryi Panny i ten kult i nabożeństwo uczynił treścią swojego życia i posługiwania. Wielkim umiłowaniem darzył maryjne sanktuaria, w tym dwa szczególnie Kalwarię Zebrzydowską i Jasną Górę. Do tych sanktuariów pielgrzymował od lat dziecięcych” - przypomniały służby prasowe sanktuarium.

Na Jasną Górę kard. Wojtyła pielgrzymował jako duszpasterz z młodzieżą akademicką oraz indywidualnie; przybywał do Częstochowy bardzo często jako biskup - uczestniczył w konferencjach, rekolekcjach, wygłaszał kazania i odprawiał Drogę Krzyżową. Już jako papież Jan Paweł II odwiedzał Jasną Górę sześciokrotnie.

Honorowy patronat nad koncertem objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne