EN

12.11.2020, 09:11 Wersja do druku

Częstochowa. Teatr i biblioteka przygotowały "Mapę dzieciństwa" poświęconą Irit Amiel. Premiera w sieci

Inne aktualności

Projekt powstał w ramach cyklu Salon Poezji. Filia nr 9 Biblioteki Publicznej oraz Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie zadedykowały go twórczości Irit Amiel, poetki pochodzącej z Częstochowy, mieszkającej w Izraelu. Premiera online w czwartek 12 listopada.

Irit Amiel urodziła się w Częstochowie w 1931 r. Podczas II wojny światowej była w getcie, w 1942 r. dzięki aryjskim dokumentom opuściła rodzinne miasto. Jej rodzice i najbliższa rodzina zginęli w Treblince. Do 1945 r. ukrywała się m.in. w Warszawie. Jak mówi dziś o sobie, należy do pokolenia „osmalonych”.

W 1947 r. Irit Amiel przedostała się do Palestyny. Po powstaniu Izraela mieszkała w kibucach Bejt Haszita i Palmachim. Studiowała filologię, historię i literaturę. Ukończyła również studia dla tłumaczy. Przekładała literaturę polską na język hebrajski oraz izraelską na polski. Tworzy w obu językach. Obecnie mieszka w Tel Awiwie. W swoim dorobku ma zarówno tomy poetyckie, jak i prozę (w tym autobiografię „Życie – tytuł tymczasowy”). Dwukrotnie nominowano ją do Nagrody Literackiej Nike.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr i biblioteka w Częstochowie przygotowały "Mapę dzieciństwa" poświęconą Irit Amiel. Premiera w sieci

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Redakcja Częstochowa

Data publikacji oryginału:

11.11.2020 19:16

Wątki tematyczne