EN

23.04.2021, 09:06 Wersja do druku

Bydgoszcz. Teatr i muzyka na weekend

Opera Nova po długiej przerwie zaprasza na premierę spektaklu baletowego "Szepty i cienie". W sieci swoje propozycje nadal prezentują też Teatr Polski, Filharmonia Pomorska i Miejskie Centrum Kultury.

fot. Andrzej Makowski/ mat. teatru

Wyczekana baletowa premiera

Opera Nova premierę baletu "Szepty i cienie" planowała zorganizować w Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli 27 marca. Plany pokrzyżowały wówczas pandemiczne obostrzenia, które wprowadzone na kilka dni przed premierą, kolejny raz zamknęły instytucje kultury.

Teraz Opera Nova nie zamierza już czekać na ponowne otwarcie i organizuje premierę w sieci. - Przy montażu powinno nam się udać wyłapać ujęcia najbardziej oddające ducha tego spektaklu, który zdecydowanie powinien być oglądany przez publiczność w bezpośrednim kontakcie. Mam nadzieję, że wkrótce publiczność wróci do teatrów i będziemy mogli wspólnie świętować premierę "Szeptów i ceni" - mówi choreograf Jacek Przybyłowicz.

Przybyłowicz dotąd stworzył dla baletu Opery Nova choreografię do legendy dramatycznej "Potępienie Fausta". "Szepty i cienie" będą jego "wieczorem autorskim" wypełnionym trzema jednoaktówkami tanecznymi. Legendarne już "Barocco" do utworu Jana Sebastiana Bacha, stworzone pierwotnie dla zespołu w Lyonie, było już wystawiane na kilku europejskich scenach. Teraz jego najnowsza wersja będzie dopasowana do emploi artystycznego bydgoskich tancerzy. Na pozostałe części programu wieczoru baletowego składają się: "3 for 13" do muzyki Pawła Mykietyna i tytułowe "Szepty i cienie" z wykorzystaniem kompozycji Pawła Szymańskiego, które będą miały prapremiery w Operze Nova.

Premierę baletową online obejrzymy w Międzynarodowym Dniu Tańca, 29 kwietnia (czwartek), o godz. 19 na kanale YouTube Opery Nova. Spektakl będzie dostępny bezpłatnie.

fot. Tomasz Michalczewski

Katarzyna Figura na scenie

W piątek i sobotę na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy zostanie zaprezentowany spektakl "Kopciuszek" Joëla Pommerata w reżyserii Łukasza Gajdzisa. W roli macochy zobaczymy Katarzynę Figurę.

Familijną opowieść o wchodzeniu w relacje i znaczeniu dialogu widzowie będą mogli oglądać przez dwa dni. Bydgoska produkcja, oparta na tekście francuskiego dramatopisarza, swoją premierę miała w 2018 roku. Po raz ostatni na żywo, z udziałem publiczności, została zaprezentowana we wrześniu zeszłego roku.

"Kopciuszek" w reżyserii Łukasza Gajdzisa to współczesna adaptacja dobrze znanej wszystkim bajki o małej dziewczynce, która boryka się z odrzuceniem ze strony macochy i przyrodnich sióstr. Mimo że zamek zostaje zastąpiony przez szklany dom, a macocha zamiast na balach, woli przebywać w salonach piękności, to problemy Kopciuszka pozostają te same.

Aby uzyskać dostęp do spektaklu, należy założyć bezpłatne konto na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy (www.vod.teatrpolski.pl). Następnie wybrać konkretne wydarzenie i opłacić dostęp. Wirtualny bilet kosztuje 20 zł.

Inne aktualności

Muzyczna nauka z Krzysztofem Herdzinem

Filharmonia Pomorska jest w trakcie realizacji muzyczno-edukacyjnej produkcji online, która zaprezentuje autorskie programy Krzysztofa Herdzina. Te częściowo wzorowane są na edycjach amerykańskiego cyklu popularytazorskiego "Ominibus" prowadzonych przez Leonarda Bernsteina w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. W programie pierwszego koncertu znajdzie się wyłącznie muzyka amerykańskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego – Georga Gershwina, a właściwie Jacoba Gershowitza. Solistką, która wykona fragmenty opery, jest Iwona Socha. Całość dostępna będzie od dzisiaj na kanale Filharmonii Pomorskiej w serwisie YouTube.

Animocje na ostatniej prostej

Jeszcze przez dwa dni na platformie Kultureo.pl możemy oglądać ofertę przygotowaną z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animocje".  

 Dla fanów animacji przygotowano wiele atrakcji: premiery animowanych filmów długometrażowych, pokazy specjalne krótkich metraży, spotkania z twórcami, warsztaty oraz nowość – wizyty w polskich pracowniach i studiach animacji. Oglądając nagrania, mamy okazję podpatrzeć przy pracy animatorów i poznać tajniki ich zajęć. Większość wydarzeń na platformie dostępna jest za darmo. Za niektóre seanse należy 5 lub 10 zł.

Tytuł oryginalny

Bydgoszcz w weekend. Nasz subiektywny przewodnik. Nie tylko po kulturze

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne