W roku reymontowskim Teatr Nowy zaprasza do wzięcia udziału w naborze kierowanym do studentów ostatnich dwóch lat wydziałów reżyserii i/lub twórców, którzy dotychczas mają w swoim dorobku nie więcej niż 2 premiery w teatrze repertuarowym.
Projekt składa się z dwóch części : rezydencji artystycznej w Teatrze Nowym w Łodzi w czerwcu 2025 roku dla trzech grup twórczych, której celem jest przygotowanie około 20-minutowego szkicu scenicznego, który zaprezentowany zostanie publiczności w formie czytania performatywnego/ etiudy scenicznej/ performansu 27 czerwca 2025 roku na Dużej Scenie Teatru.
Spośród zaprezentowanych prac 5 – osobowa komisja artystyczna projektu wybierze zespół, który zaproszony zostanie do realizacji premiery repertuarowej w listopadzie 2025 roku na Małej Scenie.
Literackim obszarem zainteresowań projektu jest twórcze spojrzenie na twórczość społeczną i literacką Władysława Reymonta, zaangażowanie autora i obecność w jego utworach motywów, tropów, opinii, które dokumentują takie tematy jak:
– prawa społeczne i ekonomiczne pracownika,
– naturalizm i reporterskość utworów Reymonta,
– postrzeganie rodzącego się systemu kapitalistycznej produkcji jako rewolucyjnej instytucji ładu społecznego,
– społeczno-ekonomiczne motywy budowania bohatera i narracji utworu.
By zgłosić się do projektu wystarczy w oparciu o regulamin przesłać do 10 maja 2025 wypełniony formularz, wyniki naboru ogłoszone zostaną przez teatr do 20.05.2025 roku.
Teatr podczas rezydencji zapewnia zakwaterowanie, honorarium dla zespołów twórczych, budżet scenograficzny, konsultacje i warsztaty z pracownikami teatru, rzemieślnikami teatru, udział aktorów (i ewentualnie studentów ostatnich lat wydziałów aktorskich).
Zaproszona do realizacji premiery grupa twórcza dysponować będzie zapewnionym przez teatr budżetem na honoraria, produkcję, promocję wydarzenia.
Zapraszamy i czekamy na zgłoszenia pod adresem: [email protected]
Regulamin konkursu Reymont od_nowa do pobrania na stronie https://nowy.pl/reymont-od_nowa/
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.