O ponadczasowej wartości artystycznej tej opery Stanisława Moniuszki zadecydowały takie cechy, jak wyraziste charakteryzowanie postaci, świetna konstrukcja scen zespołowych, barwna instrumentacja. W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania do rodzimego folkloru i do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jak śpiewa chór w finale „Ach! Muzyka to cudo! Cieszy, poi, wzruszy; nie da nas owładnąć nudą, ona rajem duszy.”
„Straszny dwór”, czerpiący wątki libretta z XVII-wiecznej gawędy, to „podróż sentymentalna” w krainę mitu sarmackiego i wspomnień kompozytora z dzieciństwa ma Kresach. Mimo, iż po trzech przedstawieniach cenzura carska zawiesiła spektakle, jasnym było, że opera ta wpisała się na trwałe w dzieje kultury polskiej. Dzieło zaliczane jest do gatunku opery komicznej (komediowa intryga opery - śluby kawalerskie i wynikające z nich perypetie, śmieszne umizgi Damazego do Hanny i Jadwigi, nieustająca w swataniu cioteczka Cześnikowa).
Opera Nova zaprasza na 3 przedstawienia „Strasznego dworu” w reżyserii Natalii Babińskiej: w piątek, sobotę i niedzielę (19, 20, 21 stycznia).
W rolach:
Stefana - Nazarii Kachala
Zbigniewa -Janusz Żak/ Adam Zaremba
Macieja - Bartłomiej Klos/ Sławomir Kowalewski
Cześnikowej - Małgorzata Ratajczak/Darina Gapicz
Hanny - Julia Pruszak-Kowalewska/ Magdalena Czerwińska
Jadwigi - Dorota Sobczak/ Aleksandra Gudzio
Miecznika - Leszek Skrla
Damazego - Krzysztof Zimny/ Szymon Rona
Skołuby - / Łukasz Jakubczak/Jacek Greszta
Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak.