EN

9.12.2020, 11:28 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Pokaz specjalny zamiast premiery w Teatrze Banialuka

Wewnętrzny pokaz nowego spektaklu „Amelka, Bóbr i Król na dachu” w reżyserii Lucyny Sypniewskiej przy pustej widowni zamiast premiery – taką decyzję w związku z epidemią COVID-19 i zamknięciem teatru podjęła dyrekcja bielskiego Teatru Lalek Banialuka.

fot. mat. teatru

"Marzyliśmy o chwili, w której poczujemy emanującą z widowni energię widzów i będziemy mogli grać dla nich z pełną pasją i zaangażowaniem. Ze smutkiem przyjęliśmy informację, że nasz wielotygodniowy wysiłek zostanie zwieńczony wewnętrznym pokazem, a na widowni Banialuki nie usiądzie żaden widz. Ze względu na obostrzenia epidemiczne nałożone na instytucje kultury, odwołaliśmy wszystkie spektakle aż do 27 grudnia" - zakomunikował w środę bielski Teatr Lalek Banialuka.

Artyści z Banialuki oświadczyli, że nie pozostaje nic innego, jak zapewnić publiczność: ciągle na was czekamy i mamy nadzieję, że ta rozłąka zaowocuje wieloma wspólnie przeżywanymi artystycznymi wydarzeniami zorganizowanymi przez teatr. "Już o nich myślimy" - podkreślili.

Katarzyna Dendys-Kosecka, mówiąc o spektaklu, powiedziała, że opowiada on o trudnym życiu Amelki. "Mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej okrutnej, przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach wszystkich mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu, jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje, by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć prawdziwą tożsamość i zrozumieć otaczający świat" - powiedziała.

"Amelka, Bóbr i Król na dachu" to bardzo popularna sztuka dla najmłodszych widzów autorstwa Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler. Przełożył ją Jacek Stanisław Buras. Konstrukcja opowieści bazuje na monomicie opisanym przez Josepha Campbella w książce "Bohater o tysiącu twarzy". Historia Amelki odzwierciedla uniwersalną we wszystkich kulturach podróż bohatera. Dzięki jej konstrukcji rozumiemy, przeżywamy i podążamy za opowieścią intuicyjnie.

W spektaklu występują: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Dagmara Włoszek-Rabska, Adam Milewski, Radosław Sadowski, Piotr Tomaszewski i Tomasz Sylwestrzak.

W tym sezonie Banialuka wystawiła już "Augustusa" niemieckiego pisarza Hermanna Hessego w adaptacji i reżyserii dyrektora sceny Jacka Popławskiego.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie.

Źródło:

PAP

Autor:

Marek Szafrański

Data publikacji oryginału:

09.12.2020

Wątki tematyczne