EN

26.07.2021, 08:28 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Instalacja na rondzie Czesława Niemena upamiętni tego artystę

Inne aktualności

Instalacja poświęcona Czesławowi Niemenowi stanie już za dwa miesiące na rondzie jego imienia w Bielsku-Białej. Będą to dwa półpierścienie z wizerunkiem artysty. Komunalny Miejski Zarząd Dróg zakomunikował, że rozstrzygnął przetarg na wykonanie instalacji.

Autorami koncepcji instalacji artystycznej są artysta Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski. Na półpierścieniach, w części wykonanej z blachy cor-ten, wycięte zostaną laserowo: nazwisko „Niemen”, nuty oraz słowa „dziwny jest ten świat”, nawiązujące do płyty artysty. Znajdą się też „witraże”. Na jednym znajdzie się barwny portret Czesława Niemena, a na drugim czarno-białe zdjęcie umieszczone na okładce płyty „Dziwny jest ten świat”.

MZD w biuletynie informacji publicznej podało, że na przetarg wpłynęły dwie oferty. Wybrano tańszą, która opiewa na niespełna 157,4 tys. zł. Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 60 dni na wywiązanie się z zadania.

Imię Czesława Niemena bielscy radni nadali rondu w mieście w 2006 r. Decyzja była jednogłośna. W jej uzasadnieniu podkreślili, że nadanie imienia Niemena rondu ma na celu upamiętnienie postaci wybitnego polskiego artysty, który koncertował również w Bielsku-Białej.

Czesław Niemen był kompozytorem, multiinstrumentalistą i wokalistą. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Oprócz muzyki zajmował się też grafiką. Szczególnie interesowała go grafika komputerowa. Zmarł 17 stycznia 2004 r.

Źródło:

PAP