EN

19.05.2022, 16:24 Wersja do druku

Warszawa. „Serce” z TR Warszawa na Dniach Sztuki Współczesnej w Białymstoku

„Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego zaprezentowane zostanie podczas tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Spektakl produkcji TR Warszawa zagramy 23 maja, będzie on tym samym jednym z pierwszych wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznego spotkania fanów i fanek sztuki współczesnej w Białymstoku.

fot. Monika Stolarska / mat. teatru

Inne aktualności

DNI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W BIAŁYMSTOKU

Dni Sztuki Współczesnej to organizowany od 1985 roku przez BOK - Białostocki Ośrodek Kultury festiwal, dla którego punktem wyjścia są sztuki performatywne. Organizatorzy nie ograniczają się jednak do zapraszania jedynie twórców teatralnych. W tym roku wydarzenie wzbogacą też występy muzyczne, spotkania z artystami i artystkami oraz cykl East Side Street Art.

Jak przeczytać możemy na stronie wydarzenia: “Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni”. W bieżącym roku
Dni Sztuki Współczesnej odbędą się już po raz 32. Festiwalowa publiczność będzie mogła podziwiać artystów z Polski i ze świata od 23 do 29 maja.

“Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego zaprezentowane zostanie 23 maja, otwierając tym samym tegoroczne spotkanie fanów współczesnego teatru. Oprócz spektaklu produkcji TR Warszawa, podczas Dni Sztuki Współczesnej zaprezentują się polscy i międzynarodowi twórcy i twórczynie takie jak VerTeDance Company z Czech, Independent Theatre and Dance Project z Białorusi, Dakh Daughters z Ukrainy, Robert Nižník z Czech, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pieśń Kozła, Teatr Kana, Ludomir Franczak, Centrala 71/Supernova, Emiter, Kristen, Kobieta z wydm, Magdalena Franczak, Paweł Matyszewski, Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi.

Więcej informacji oraz pełen program wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

O SPEKTAKLU

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści? “SERCE” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera.

Wiktor Bagiński, reżyser “Serca”, opowiada o tym niezwykle osobistym spektaklu w tych słowach: „Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca”.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Premiera spektaklu “SERCE” w reż. Wiktora Bagińskiego zainspirowanego opowiadaniem Josepha Conrada „Heart of Darkness” (“Jądro ciemności”) odbyła się 5 marca 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Wiktor Bagiński, laureat nagrody Debiut TR 2019 jest także autorem adaptacji; autorką scenariusza “SERCA” jest Martyna Wawrzyniak. Autorką scenografii jest Ania Oramus, kostiumy stworzył Marcin Kossakowski, światło i wideo – Natan Berkowicz, muzykę – Bartek Prosół, a choreografię – Krystyna Lama Szydłowska. Asystentem reżysera jest Wojciech Sobolewski, inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Magda Igielska we współpracy z Marią Herbich. W obsadzie przedstawienia zobaczymy aktorów i aktorki TR Warszawa, Jana Dravnela, Dobromira Dymeckiego, Magdalenę Kutę oraz Aleksandrę Popławską.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019) oraz Wojtek Rodak (Debiut TR 2021).

TR ON TOUR

Tournée TR Warszawa 2021/2022 rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca 2021 r. w ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia 2021 r. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia 2021 r. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września 2021 r. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 17, 18 i 19 września 2021 r. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września 2021 r. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzyły Międzynarodowy program Festiwalu Teatralnego SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września 2021 r. byliśmy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października 2021 r. spektakl “3SIOSTRY” zaprezentowaliśmy na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października 2021 r. pokazany został na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada 2021 r. spektakl “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzył 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada 2021 r., w ramach TR TOUR 2021/2022 byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “CZĄSTKI KOBIETY”. W programie tegorocznego 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie znalazły się aż 4 spektakle z repertuaru TR Warszawa. 5 grudnia 2021 r. zagraliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, a 7 grudnia 2021 r. wspólnie z Akademią Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza prezentowaliśmy “KLUB”, również w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 9 grudnia 2021 r. zagraliśmy “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego, a 11 i 12 grudnia 2021 r. “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. Pokazy “CZĄSTEK KOBIETY”, które odbyły się 18 i 19 marca 2022 r. w Internationaal Theater Amsterdam były pierwszym wyjazdem spektaklu TR Warszawa w 2022 roku. Kolejny pokaz “CZĄSTEK KOBIETY” poza granicami kraju odbył się 4 i 5 maja br. w Budapeszcie podczas Budapest Spring Festival na Węgrzech. Następnym przystankiem dlatego spektaklu jest Brno, gdzie czeska publiczność będzie mogła zobaczyć “CZĄSTKI KOBIETY” 27 i 28 maja br., wcześniej jednak (23 maja br.) poza siedzibą TR Warszawa zaprezentujemy “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany