EN

24.09.2022, 10:43 Wersja do druku

Białystok. Projekt „Mickiewicz-Fusion” - nowe spojrzenie na twórczość wieszcza

Inne aktualności

Spektakl muzyczny i wystawa to główne punkty projektu "Mickiewicz-Fusion", przygotowanego przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Zaplanowana na sobotni wieczór impreza ma pokazać wieszcza Adama Mickiewicza takim, jakim go widzą młodzi artyści.

Projekt "Mickiewicz-Fusion” realizowany jest w Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego przez Sejm RP.

"W naszym projekcie chcemy pokazać Mickiewicza, jakim widzą go młodzi artyści. Wydaje mi się, że taki nowoczesny przekaz, jaki proponujemy, zbliży Mickiewicza przede wszystkim do młodych pokoleń" - powiedziała na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz.

Podkreśliła, że postać Mickiewicza "coraz bardziej się od nas oddala", a - jak dodała - to, co "mówił Mickiewicz w swoich utworach, możemy umieścić w naszej rzeczywistości".

Widowisko słowno-muzyczne "#Mickiewicz" oraz wystawa grafik "Ballady miejskie" ma przybliżyć Mickiewicza oraz romantyczną poezję. Oba wydarzenia zaplanowano na sobotę wieczór w Książnicy Podlaskiej.

Jak podkreślają artyści tworzący spektakl, chodziło w nim przede wszystkim o to, żeby podejść do Mickiewicza w inny sposób.

Mateusz Sacharzewski, odtwórca jednej z ról powiedział, że chcieli podjąć wyzwanie, by porozmawiać o Mickiewiczu i poezji z młodym odbiorcą. Dodał, że stworzyli nowoczesne aranżacje utworów wieszcza. "Nie chcemy po prostu powiedzieć: zobaczcie, Mickiewicz jest fajny. Chcemy porozmawiać o tym, jak można +ugryźć+ poezję w ogóle, na ile sposobów, po co ona jest tym, którzy piszą i tym, którzy mogą tego słuchać" - mówił.

Reżyser spektaklu Patryk Ołdziejewski określił go jako "transpoetycki". "Mamy transową muzykę, mamy transowego Mickiewicza, w tym chcemy się zadurzyć, (...) w tej poezji poszukać tego, co nas dotyka, tzn. miłości, cierpienia, nadziei, wiary w to, że może będzie lepiej" - mówił Ołdziejewski. Wyjaśnił, że hasztag (#) w tytule ma trafić do młodych ludzi. "To język wypowiedzi młodych ludzi" - dodał.

Tekstami Mickiewicza inspirowana jest wystawa "Ballady miejskie". Autor grafik, Mateusz Bielski, powiedział, że jest to interpretacja wieszcza poprzez - jak mówił - tzw. urban fantasy, czyli legend i podań, ale umiejscowionych współcześnie. "Możemy znaleźć wszystkie te rzeczy, które znamy i z ballad, i z powieści, i z opowieści o duchach, o strachach, które (...) cały czas są w naszej przestrzeni, mieszkają w mieście, są między nami" - mówił.

W ramach projektu "Mickiewicz-Fusion" zaplanowano też performatywne czytanie tekstów Mickiewicza oraz prelekcje popularnonaukowe. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książnica Podlaska w ramach obchodzonego Roku Romantyzmu Polskiego zorganizowała także m.in. Narodowe Czytanie, podczas którego czytano "Ballady i romanse" Mickiewicza. Książnica zaprezentowała także zakupione do swoich zbiorów pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" Mickiewicza.

Adam Mickiewicz, jeden z największych polskich poetów, publicysta, działacz polityczny, urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka; zmarł 26 listopada 1855 roku w Stambule. Autor m.in. "Pana Tadeusza", "Sonetów krymskich", "Dziadów" oraz "Ballad i romansów", które wyznaczyły początek epoki romantyzmu w Polsce.


Źródło:

PAP

Autor:

Sylwia Wieczeryńska

Data publikacji oryginału:

24.09.2022