EN

1.10.2022, 15:50 Wersja do druku

Białystok. Poruszający film dokumentalny „Syndrom Hamleta” oraz spotkanie z aktorem i reżyserką

Inne aktualności

„Syndrom Hamleta” to dokumentalna opowieść o młodym pokoleniu Ukraińców, którzy stają w obliczu wojny. Przejmujący i niezwykle poruszający obraz w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego będzie można zobaczyć w Kinie Forum. Pisze Anna Kulikowska w portalu Białystok Online.

"Syndrom Hamleta" był nagradzany na wielu festiwalach. Film otrzymał Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, natomiast na festiwalu w Locarno dwie prestiżowe nagrody: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award "Boccalino d’Oro" dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Wojna w Ukrainie odcisnęła piętno na młodych osobach. To trauma, którą będą już nosić w sobie zawsze. Na kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku piątka bohaterów, zainspirowanych motywami "Hamleta", wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat.

Każdy z bohaterów na swój sposób próbuje radzić sobie z trudnymi emocjami. Bezradność, gniew i rozczarowanie mieszają się w każdym z nich. Sławik jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. Katia stara się, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. Rodion uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. Roman, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. Oksana jest aktorką politycznie zaangażowanego teatru. Znaczące jest to, że dla nich wszystkich bez względu na to, jakie wartości reprezentują, ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń. Przeżycia te brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z bohaterów teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Poruszający film dokumentalny "Syndrom Hamleta" oraz spotkanie z aktorem i reżyserką

Źródło:

Białystok Online

Link do źródła

Autor:

Anna Kulikowska

Data publikacji oryginału:

30.09.2022

Wątki tematyczne