EN

6.07.2021, 14:50 Wersja do druku

Białystok. Festiwal Podlaska Oktawa Kultur

Inne aktualności

Muzyka z różnych klimatów folku i tradycji rozbrzmiewać będzie w dniach 22-25 lipca w Białystoku podczas trzynastej edycji festiwalu Podlaska Oktawa Kultur - poinformowali we wtorek organizatorzy na konferencji prasowej w Białymstoku.

Festiwal organizuje Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku - placówka podległa samorządowi województwa podlaskiego. To - jak mówili organizatorzy - największe folkowe wydarzenie w regionie.

Na scenie w centrum miasta pokażą się zespoły z regionu i z kraju. Będą tańce - także warsztat taneczny, śpiew, gra.

"Podlaska Oktawa Kultur w tym roku będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na wspaniałych artystów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, także ze względu na różnorodność i bogactwo, które będą prezentować w swojej twórczości, inspirowanej muzyką ludową, muzyką tradycyjną, ale także twórczości, która ma na celu kultywowanie najlepszych naszych tradycji"- powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Zaznaczyła, że upowszechnianie i zachowywanie sztuki ludowej jest jednym z priorytetów Podlaskiego Instytutu Kultury. Przypomniała, że placówka organizuje wiele przedsięwzięć z różnych dziedzin, np. designu, tkactwa czy muzyki, których celem jest pielęgnowanie takich tradycji. Przygotowywana jest też np. e-baza twórców ludowych, działa ludowy zespół reprezentacyjny pieśni i tańca Kurpie Zielone. "Ale niewątpliwie Podlaska Oktawa Kultur jest największym i najważniejszym wydarzeniem w roku artystycznym Podlaskiego Instytutu Kultury" - dodała Bojaryn-Kazberuk.

"Bazując na naszej tradycji, na naszej tożsamości narodowej będziemy pokazywali, jak można wejść w przyszłość z nowoczesnymi formami twórczości i to zawsze inaczej brzmi, jeżeli usłyszy się oberek czy polkę podlaską w pięknej aranżacji folkowego zespołu i to jest coś niezapomnianego i na to serdecznie już zapraszamy" - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło.

Koordynator festiwalu i kierownik działu animacji w PIK Dariusz Kryszpiniuk poinformował, że tegoroczne koncerty Oktawy odbywać się będą głównie w Białymstoku. Festiwal rozpocznie 22 lipca potańcówka w plenerze przy foodtruckach (Street Food Młynowa) z udziałem grup i kapel Kanka Franka, Miód na Serce, Batareja, Zawierucha. Koncertowi będą towarzyszyć warsztaty taneczne dla wszystkich zainteresowanych.

23 lipca zaprezentują się: Dobryna, Zespół Folklorystyczny "Pogranicze", Susanna Jara&dot es, Adam Strug. 24 lipca koncertować będą Zespół Pieśni i Tańca Wisła, Tołhaje, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Vołosi. Ostatniego dnia festiwalu wystąpią Kurpie Zielone, Teresa Mirga i Kałe Bała, Bubliczki oraz Kapela ze Wsi Warszawa

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne