EN
14.07.2020, 08:54 Wersja do druku

Białystok. Eksperymentalna premiera online studentów Akademii Teatralnej

Inne aktualności

Pandemia zmieniła wszystko. Wcześniej nikomu na myśl nie przyszło nawet, że studenci IV roku aktorstwa nie pokażą swojego dyplomu bezpośrednio, jak dziesiątki pokoleń przed nimi - wprost przed publicznością. A jednak. W tym roku spektakl dyplomowy odbywa się online - we wtorek (14 lipca), o godz. 19 na kanale YouTube. Spektakl jest szczególny także z innego względu - opowie o pandemii. Towarzyszyć mu będzie dyskusja.

Tekst, współpracując na bieżąco ze studentami, napisała (i spektakl wyreżyserowała) reżyserka Agata Biziuk (niegdyś także absolwentka białostockiej Akademii Teatralnej, teraz pracująca z polskimi teatrami i przygotowująca autorskie spektakle). Jak opowiada nam w rozmowie reżyserka - czasu zespół miał mało, bo zaledwie miesiąc, wcześniej studenci mieli przygotować coś zupełnie innego z innym reżyserem. Ale zmieniło się wszystko, tak jak pandemia zmieniła nasze postrzeganie świata, codzienne nawyki i rytuały.

Traumy i lęki

I o tym też opowiada m.in. spektakl „PandemiJa”, który jest protestem młodych ludzi wobec nowej sterylnej rzeczywistości. Pandemia dotknęła aktorów wyjątkowo – nie mogli przez kilka miesięcy wykonywać swojego zawodu, jak inni czują strach i frustrację. Tak powstał oniryczno-kolażowy spektakl, w którym partnerem i lalką staje się kamera. „Korzystając z technik mieszanych, przenosimy się w świat dotykający pandemii, w krzywym zwierciadle odbijamy prozaiczność życia, ale i mierzymy się z największymi traumami i lękami” – mówią twórcy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wirus w teatrze. Eksperymentalna premiera studentów Akademii Teatralnej. Spektakl online

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne