EN
12.02.2022, 19:15 Wersja do druku

Amator 2020

„Amator 2020” wg scenar. Małgorzaty Sobieszczańskiej i Norberta Rakowskiego w reż. Norberta Rakowskiego. Koprodukcja Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i Teatru Śląskiego w Katowicach. Pisze Rafał Turowski na stronie rafalturow.ski

fot. Michał Ramus

Bohaterem Amatora 2020 jest syn Filipa Mosza (Dariusz Chojnacki), który także kręci film na zamówienie Dyrektora (świetny Rafał Kronenberger), cóż, wymowa filmu – podobnie jak u Kieślowskiego – nie jest właściwa. A ponieważ rzecz się dzieje współcześnie, mamy nie jak wówczas – kadrową, a menadżerkę HR (bardzo dobra rola Moniki Stanek), zaś żona Filipa - Karolina (Aleksandra Fielek) z nudów, w oczekiwaniu na dziecko, z przeproszeniem robi z siebie idiotkę w mediach społecznościowych. Jak się zakończy ta historia?

Wokół tego przedstawienia narosło chyba trochę nieporozumień, czytam - że skoro jest to próba przeniesienia Kieślowskiego na scenę – to wyszło za płytko, że nie dostajemy odpowiedzi na „ważne pytania”, że – słyszymy frazesy itd. Gdy tymczasem ten spektakl wydał mi się o czymś zupełnie innym niż film na podstawie którego powstał. O tym mianowicie, że od owego 1979 roku, w którym powstał Amator, zmieniło się na świecie wszystko, i – jednocześnie nie zmieniło się nic.

Że - pewne mechanizmy okazały się zdumiewająco odporne na polityczne metamorfozy, że oportunizm miał się dobrze i wtedy, i dziś, a współcześni karierowicze osiągają cele używając dziś środków i znanych i skutecznych także wtedy.

Choć – jak można się z powyższego opisu spodziewać – wymowa całości jest dość gorzka, spektakl oglądałem z zainteresowaniem, może także dlatego, że przez pewien czas przyglądałem się pracy dużej korporacji i część dialogów brzmiała, jakby została nagrana i żywcem spisana na spotkaniach zwanych dość absurdalnie statusami komunikacyjnymi. Jak sami zobaczycie - ani ze statusem ani z komunikacją nie ma to za wiele wspólnego.

2022, styczeń, koprodukcja z Teatrem Śląskim w Katowicach

AMATOR 2020

Małgorzata Sobieszczańska i Norbert Rakowski

reż. Norbert Rakowski
premiera 17 września 2021


Tytuł oryginalny

Teatr Kochanowskiego w Opolu

Źródło:

www.rafalturow.ski/teatr