27 sierpnia w Rzeszowie rozpocznie się czterodniowy 02. Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje – Wschód Sztuki. Wystąpić mają na nim artyści z Bułgarii, Rumunii i Litwy. Z pandemią koronawirusa w tle.
Ogółem 20 wydarzeń w cztery dni. Wydarzeń rozmaitych, ponieważ w Rzeszowie spotkają się teatr, taniec, muzyka i performans. Tak, w Rzeszowie. Trans/Misje – Wschód Sztuki to bowiem jedyny międzynarodowy festiwal w Polsce, który nie odbędzie się tylko on-line.
– Organizowanie międzynarodowego festiwalu w czasie pandemii to akt odwagi – przyznaje Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, gospodarza Trans/Misji. – Zaczynaliśmy w układzie gruzińsko-ukraińskim. Program zmienił się wielokrotnie, ale nie zrezygnowaliśmy i jesteśmy dobrej myśli.
Czy program festiwalu jeszcze się zmieni? Tego nie można być pewnym. Ostateczny repertuar poznamy dopiero na dzień przed rozpoczęciem wydarzenia, a więc w środę, 26 sierpnia. – Trzymamy się procedur, które obowiązują w Polsce i u naszych partnerów – twierdzi dyrektor Nowara.
Jeżeli nie dojdzie do zmian, to w tym roku w Rzeszowie zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii.
Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii (Bułgaria).
– Przywiozą one różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości. W litewskiej komedii „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugène Ionesco „Szaleństwo we dwoje” reżyser Paulius Ignatavičius opowiada o trudnej, słodko-gorzkiej miłości ludzi dojrzałych – tłumaczy Jagoda Skowron, kurator festiwalu.
Bułgaria pokaże przedstawienie „Tata ma zawsze rację” w reż. Niny Dimitrovej (na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena), a Rumunia „Szczęście, które minęło” w reż. Radu Ghilașa, które poddaje refleksji temat starości i przemijania.
Występom zagranicznych gości towarzyszyć będą wystawy fotografii, a w przypadku Rumunii performans muzyczny pt. „Dźwięk i kolor”.
Inne aktualności
- Warszawa. MKiDN: NIMiT wydłuży terminy realizacji projektów w ramach KPO dla kultury 24.12.2024 15:22
- E-teatr życzy pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia! 24.12.2024 14:25
- Białystok. Igor Gorzkowski reżyseruje „Wieczór Trzech Króli” w Teatrze Dramatycznym 24.12.2024 13:00
- Warszawa. Pożegnano Switłanę Oleszko – słynną ukraińską reżyserkę teatralną 24.12.2024 11:14
- Kraków. 28 grudnia ruszy Pochód Kolędniczy z Teatrem Złoty Róg 24.12.2024 10:40
- Słupsk. Sylwester w Nowym Teatrze w klimacie PRL-u 24.12.2024 10:12
- Sopot. Muzyczne serce Polski z germańskim epizodem. Powstanie muzeum Opery Leśnej 24.12.2024 09:47
- Kielce. „Noworoczna piosenka” zapowiada płytę z utworami Jerzego Wasowskiego 24.12.2024 09:37
- Lublin. Nie żyje aktor Jan Wojciech Krzyszczak 24.12.2024 09:14
- Kraj. Święta z Polskim Radiem – wyjątkowe audycje, muzyka i refleksja 24.12.2024 09:08
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 23.12.2024 17:35
- Internet. Antologia dramatów Jolanty Janiczak 23.12.2024 17:17
- Poznań. Koncert Noworoczny, wznowienia i pożegnania. Styczeń w Teatrze Wielkim 23.12.2024 15:19
- Siedlce. Premiera spektaklu „Mił(ość)” w Centrum Kultury i Sztuki 23.12.2024 15:01
Polskę podczas Trans/Misji reprezentować będzie rzeszowska “Siemaszka”. – Mamy trzy premiery: „Show and Go!” z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego, „Tango and Piazzolla”, czyli spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego, oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera – zapowiada Skowron.
Głośna premiera “Siemaszki”
Gospodarz Trans/Misji, czyli Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zaprezentuje podczas pierwszego dnia festiwalu (o godz. 18:00) ważną premierę – adaptację “Wesołych kumoszek z Windsoru” Williama Szekspira.
Będzie to sprawdzian dla całego teatru, a szczególnie dla jego dyrektora, za kadencji którego “Siemaszka” nie sięgała po utwory klasyka dramatu elżbietańskiego.
– To pierwszy Szekspir podczas mojej pracy w Rzeszowie. Cieszę się, że reżyser spektaklu ma z tym wybitnym dramaturgiem kontakt organiczny, że tworzy go w nietypowy, inspirujący sposób – mówił Jan Nowara.
Za reżyserię “Kumoszek…” odpowiada Paweł Aigner. Rzeszowska publiczność zna go z mocnej “Zemsty”, którą wystawił w roku 2018 w Teatrze Maska.
Jak jednak przekonuje reżyser, do tekstu Szekspira podszedł inaczej niż do Fredry. – Odniesień politycznych, odniesień do aktualnej sytuacji politycznej nie będzie wiele. Zostawiam Szekspira w spokoju, pokazuję go tak, jak został napisany. On sam się broni. Jest w nim trochę moralitetu, trochę farsy – deklaruje Aigner.
Główną rolę w “Wesołych kumoszkach z Windsoru” zagra Tomasz Schimscheiner. To znakomity aktor teatralny i filmowy, który na co dzień występuje na deskach krakowskiego teatru STU. Wielbiciele kina kojarzyć mogą go z filmów takich jak “Ikar. Legenda Mietka Kosza” i “Ile waży koń trojański”, a miłośnicy telewizyjnych tasiemców z telenoweli “Na Wspólnej”.
– To niezwykła przygoda dla aktora, spotkać się z tą rolą na swojej drodze. A jeszcze w takim teatrze, z takim zespołem. Jestem oczarowany – przyznaje odtwórca głównej roli.
Według dyrektora teatru, Jana Nowary, występ Tomasz Schimscheinera jest wartością dodaną. – Aktor, tak jak i postać, którą odgrywa, jest spoza środowiska, spoza zespołu. To bardzo cenne – zauważa.
Schimscheinerowi towarzyszyć będą na scenie aktorzy gościnni, znani m.in. z ubiegłorocznego “Mistrza i Małgorzaty”, a więc Kacper Pilch, Michał Kurek, Paweł Majchrowski i Stanisław Twaróg, oraz, także gościnnie, Mateusz Marczydło.
W pozostałych rolach obsadzeni zostali członkowie zespołu aktorskiego “Siemaszki”: Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Małgorzata Machowska, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Wojciech Kwiatkowski, Adam Mężyk, Karol Kadłubiec i Piotr Mieczysław Napieraj.
Akcja spektaklu toczy się w Anglii przełomu XVI i XVII stulecia. Rubaszny sir John Falstaff (w tej roli Tomasz Schimscheiner) postanawia uwieść równocześnie dwie zamężne mieszczki. Nie wie jednak, że obie panie są bliskimi przyjaciółkami i ani myślą puścić mu tych zapędów płazem.
Bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu w cenie od 5 do 30 zł można kupić w kasach teatru oraz przez jego stronę internetową.
Aktualny program 02. Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje – Wschód Sztuki
Czwartek (27 sierpnia), Polska
godz. 16:00 – IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA/ finisaż wystawy Teatru Fotografii Przemysława Wiśniewskiego/ Deptak, ul. 3 Maja
godz. 17:30 – MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU TEATRALNEGO RZESZÓW 2020/ wernisaż wystawy/ Foyer Teatru, ul. Sokoła 7
godz. 18:00 – WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU/ spektakl/ reż. Paweł Aigner/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Duża Scena Teatru/ 180 min./ dyskusja po spektaklu
Piątek (28 sierpnia), Polska/Litwa
godz. 17:30 – MIMOWIE/ wernisaż wystawy fotografii Vitasa Luckusa/ Galeria Wojewódzkiego Domu Kultury, ul. Okrzei 7
godz. 18:00 – MARIAŻ IDEALNY/ spektakl/ reż. Paulius Ignatavičius/ Teatr Dramatyczny w Szawlach/ Scena Wojewódzkiego Domu Kultury/ 90 min. (TRANSMISJA SPEKTAKLU)/ dyskusja po spektaklu
godz. 20:30 – SHOW AND GO!/ spektakl/ reż. Jerzy Satanowski/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Scena Dziedziniec Teatru/ PREMIERA
godz. 22:00 – FOLK KOLOR – RÓŻNE OBLICZA MUZYKI LUDOWEJ/ recital Gaby Janusz/ Restauracja Lord Jack
Sobota (29 sierpnia), Polska/Bułgaria
godz. 16:00 – TANGO AND PIAZZOLLA/ spektakl teatru tańca/ reż. Tomasz Dajewski/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Sala industrialna Galerii Rzeszów/ PREMIERA
godz. 17:30 – 3 DESIGNERS x 3 PROJECTS/ audiowizualna wystawa prac scenografów designerów/ Foyer Teatru
godz. 18:00 – TATA MA ZAWSZE RACJĘ/ spektakl/ reż. Nina Dimitrova/ Teatr „Credo” w Sofii/ Duża Scena Teatru/ 60 min. / dyskusja po spektaklu
godz. 20:00 – VINTAGE – PIOSENKI MIĘDZYWOJENNE/ recital Anny Sroki-Hryń/ Scena Dziedziniec Teatru
Niedziela (30 sierpnia), Polska/Rumunia
godz. 16:00 – VINUM/ widowisko plenerowe/ reż. Piotr Tetlak/ Interdyscyplinarna grupa teatralna Asocjacja 2006/ Zewnętrzny Dziedziniec Zamku Lubomirskich
godz. 17:30 – NAJSTARSZY TEATR, NAJNOWSZY KOMPLEKS TEATRALNY W RUMUNII/ wernisaż wystawy fotografii/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Szajna Galeria
godz. 18:00 – SZCZĘŚCIE, KTÓRE MINĘŁO/ spektakl/ reż. Radu Ghilas/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Duża Scena Teatru/ 80 min./ dyskusja po spektaklu
godz. 20:30 – DŹWIĘK I KOLOR/ performance muzyczny/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Scena Dziedziniec Teatru