03.08.2020, 12:15 Wersja do druku

Zielona Góra. "Bóg mordu" w ramach Lubuskiego Lata Teatralnego

7 sierpnia o godz. 21.00 w Kompleksie Wypoczynkowym Temar w Dąbiu, na Scenie pod wigwamem, odbędzie się pokaz "Boga mordu" Yasminy Rezy w reż. Lecha Mackiewicza w ramach Lubuskiego Lata Teatralnego.

mat. teatru

„Boga mordu” znamy dzisiaj głównie z filmu. To Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz i John C. Reilly zagrali właśnie rodziców w Rzezi Romana Polańskiego. Reżyser „Chinatown” i „Pianisty” zauważył w tekście Rezy potencjał kinowy. Film podzielił widownię. Nie wytrzymał może próby ekranu. Wracamy więc z tekstem do pierwotnej przestrzeni, w której widziała swój tekst Reza. Spektakl dla Lubuskiego Teatru przygotował Lech Mackiewicz.

Autor: Yasmina Reza

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria: Lech Mackiewicz

Scenografia i kostiumy: Jerzy Szafjański

Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner

Światło: Michał Gilka, Krzysztof Wójcicki

Asystentka reżysera: Alicja Stasiewicz

Nic wielkiego: wybity ząb, bójka w parku, trochę krwi. Chłopięce czasy mają swoje prawa. Problem zaczyna się wtedy, gdy do gry wchodzą rodzice. Sterowana, kurtuazyjna rozmowa zamienia się z czasem w piekło. Yasmina Reza, autorka tekstu, ukazuje komunikacyjną śmierć świata. Czwórka dorosłych ludzi, zamiast rozwiązać problem swoich dzieci, zaczyna toczyć niekontrolowaną rozgrywkę. Tytułowy mord dokonuje się na poziomie języka. A stąd do nienawiści tylko jeden krok. Szeroka widownia zna tekst Rezy dzięki filmowej „Rzezi” Romana Polańskiego. To jednak przestrzeń sceniczna umożliwia najwłaściwszy ogląd przedstawionych przez dramatopisarkę znaczeń i napięć.

Obsada:

Weronika Huler: Marta Frąckowiak

Robert Huler: Ernest Nita

Aneta Reling: Alicja Stasiewicz

Alan Reling: Radosław Walenda

Inspicjent: Dobrosława Trębacz

Bilety: bilety.teatr.zgora.pl i abilet.pl

Kasa biletowa LT: czynna od pon.do pt. w godz. 14.00 -18.00

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne