EN
26.02.2021, 10:53 Wersja do druku

Zmarła tancerka, choreograf i reżyser Anna Majer

Nie żyje Anna Majer tancerka, choreograf, reżyser oraz wykładowc akademicki - poinformowano na stronie Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Majer zadebiutowała jako choreograf na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu, przygotowując "Bolero" Ravela. "Spektakl zachwycił publiczność i krytyków, został nagrodzony Złotą Maską" - czytamy we wpisie.

fot. Tomasz Żak/Opera Śląska

Artystka współpracowała, m.in.: z Operą Wrocławską, Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Realizowała zarówno własne spektakle, jak i partie choreograficzne w przedstawieniach dramatycznyc

Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach stworzyła nowy kierunek: artystyczne formy aktywności ruchowej. "Pracowała ze studentami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz słuchaczami Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim" - napisano.

"Cały czas nie zapominała o rodzinnym Bytomiu, gdzie w Operze Śląskiej stworzyła m.in. choreografię do +Tannhaeusera+ Ryszarda Wagnera oraz niezwykłego widowiska baletowego dla dzieci +Kot w butach+" - czytamy na stronie ZASP-u. "Społecznie udzielała się również w przedsięwzięciach Ligi Kobiet Nieobojętnych" - dodano.

Na Facebooku Opery Śląskiej w Bytomiu przypomniano, że Majer była wicedyrektorką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. W 1992 r. zadebiutowała jako choreograf na scenie Opery Śląskiej, przygotowując nagrodzone Złotą Maską +Bolero+ Ravela. Od tamtego czasu zrealizowała kilkadziesiąt choreografii m.in. w Teatrach: Śląskim w Katowicach, Nowym w Zabrzu oraz w Operze Wrocławskiej.

W Operze Śląskiej przygotowała ruch sceniczny i choreografię, m.in.: do "Widm", "Poławiaczy pereł", "Quo vadis", "Tannhaeusera", "Kota w butach" i "Kopciuszka" (za którego otrzymała w 2015 r. kolejną Złotą Maskę).

"Wielokrotnie uczestniczyła w projektach kulturalno-społecznych przeznaczonych m.in. dla osób z ograniczonym dostępem do kultury. Zarażała optymizmem, dobrocią i miłością do tańca" - napisano.

W 2019 r. została uhonorowana odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jak podano na stronie ZASP-u Anna Majer zmarła 21 lutego br.

Źródło:

PAP