Magda Umer śpiewająca z kabareciarzami z Mumio piosenki Przybory, Andre Ochodlo z balladami z getta i broadwayowski hit komediowy z Cezarym i Katarzyną Żakami. Przed nami festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele.
Skąd Machalicowie wzięli się w Zielonej Górze? – to stare pytanie, na które miłośnicy teatru znają odpowiedź. Senior roku, Henryk, dostał angaż w zielonogórskim teatrze. Był przełom lat 50. i 60. Rodzina dostała teatralne mieszkanie przy ul. Wesołej. Potem ojciec ruszył do innych teatralnych miast, jego śladem poszli Olek i Piotr. Tylko Krzysztof, przyszły koszykarz, został w starym gnieździe.
Tę historię przypominano często rok temu, podczas pierwszego festiwalu Klan Machaliców i Przyjaciele, który wymyślili Jerzy Nowak z Piekarni Cichej Kobiety i grono przyjaciół.
Czas na drugą odsłonę festiwalu, która odbędzie się 13-16 kwietnia. Na teatralnej scenie zobaczymy Machaliców – Aleksandra w wyjazdowym spektaklu do Poznania oraz Adama, już na deskach zielonogórskiej sceny. Kto nie wie, Adam, podtrzymujący tradycje aktorskie Machaliców, jest synem Aleksandra i gra w teatrze w Częstochowie, tym samym, którym kierował przed śmiercią Piotr Machalica.
Adam i Marta Honzatko, aktorka pochodzącą z Zielonej Góry, znana z filmu „Czarny czwartek", zagrają w sztuce „Stopklatka" w reż. Maliny Prześlugi. Adam wciela się w rolę Wojtka, który jako nastolatek skoczył do wody i pozostaje sparaliżowany. Partnerka gra kilka kobiecych postaci z jego życia. Temat jest prosty: wypadek, który zmienia widzenie świata. – Ale dzięki temu jest to rzecz uniwersalna, która po prostu trafi do wrażliwych ludzi – reklamują twórcy sztuki.
Serca na odwyku
W Teatrze Lubuskim zobaczymy również „Serca na odwyku" w gwiazdorskiej obsadzie z Hanną Śleszyńską, Michałem Pielą, Cezarym i Katarzyną Żakami. To znany broadwayowski hit komediowy Murraya Schisgala, twórcy filmu "Tootsie" z Dustinem Hoffmanem. To zabawno-poważna historia nieudanych małżeństw z bagażem życiowych porażek. W spektaklu wszyscy wchodzą sobie w paradę.
Ochodlo, Umer i Mumio
„Klan Machaliców" to przede wszystkim festiwal muzyczno-recitalowy z udziałem znanych, a wręcz legendarnych wykonawców. Na scenie Piekarni Cichej Kobiety usłyszymy „Ghetto songs" Andre Ochodlo. To premierowy materiał przygotowywany z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Andre Hubner-Ochodlo, aktor, reżyser teatralny i pieśniarz, od lat sięga po repertuar żydowski. W wielu wcześniejszych spektaklach z obszaru kultury jidysz klasykę łączył ze współczesnością. Przypominał znanych i mniej znanych żydowskich poetów, m.in. Abrahama Sutzkevera, Itzika Mangera czy Lajzera Ajchenranda.
- Miałem fantastycznego profesora, litewskiego Żyda. On wybierał dla mnie teksty, godzinami rozmawialiśmy o kulturze. Język jidysz jest bardzo interesujący, bazuje na średniowiecznym niemieckim. Dopiero w późniejszych wiekach nabierał elementów polskich i rosyjskich – opowiadał w jednym z wywiadów w „Wyborczej". Ochodlo mistrzowsko posługuje się doskonale wyszkolonym głosem, potrafi wyśpiewać wszystkie najsubtelniejsze niuanse pieśni, które traktuje emocjonalnie jak utwory dramatyczne, czym porywa publiczność.
Świetnie zapowiada się także koncert „Przybora na 102" Magdy Umer i kabaretowej grupy Mumio. Artyści śpiewają piosenki słynnego duetu Jeremiego Przybory i Grzegorza Wasowskiego. - Postaci ujmują wrażliwością i szczerością, a całość jest wzbogacona muzycznie przez oryginalne trio. Teksty Przybory są przeplatane szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których jakże udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Wszystko pięknie, z dużym wdziękiem powiedziane i zaśpiewane – zachwycali się krytycy.
Do Zielonej Góry przyjeżdża także Jan Wołek, człowiek instytucja dla pokoleń wychowanych na polskiej piosence studenckiej i Wolnej Grupie Bukowina. Wołek, poeta, malarz, śpiewak, jest twórcą ok. 3 tys. piosenek, które śpiewali m.in. Edyta Geppert, Maryla Rodowicz. Irena Santor czy Zbigniew Wodecki.
Klan Machaliców i Przyjaciele 2023. Program
Czwartek 13 kwietnia
Teatr Lubuski, scena Kameralna
Godz. 11 i 19 - „Stopklatka" Maliny Prześlugi, reż. Agnieszka Baranowska. Grają Adam Machalica i Marta Honzatko. Spektakl Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Godz. 17 – wystawa malarstwa Małgorzaty Stępniak i spotkanie z artystką
Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13
Godz. 20 - otwarcie festiwalu i feta jubileuszowa Jana Wołka. Recital Krzysztofa Machalicy, koncert Robert Chyła Quintet
***
Piątek 14 kwietnia
Piwnica Winiarska, Sala Szeptów przy ul. Drzewnej
Godz. 17 - spotkanie z aktorami Martą Honzatko i Adamem Machalicą oraz degustacja win z winnicy Vae Soli
Teatr Lubuski
Godz. 16.30 i 19 - spektakl „Serca na odwyku" w reż. Cezarego Żaka. Grają Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela. Głos: Piotr Machalica
Piekarnia Cichej Kobiety
Godz. 20 – Ghetto Songs, koncert André Ochodlo & The Odem’s Quintet
***
Sobota 15 kwietnia
Piekarnia Cichej Kobiety
Godz. 9–17 - konkurs Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy - warsztaty uczestników z udziałem Katarzyny Żak, Jana Wołka, Hadriana Tabęckiego oraz kapeli konkursowej Robert Chyła Quartet
Godz. 20 - koncert finalistów konkursu oraz koncert Katarzyny Żak z zespołem Bardzo Śmieszne Piosenki
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Godz.17 - spotkanie z Magdą Umer, Janem Wołkiem i Piotrem Koftą.
***
Niedziela 16 kwietnia
Teatr Lubuski
Godz. 16 - koncert finałowy Konkursu Piosenki Literackiej oraz spektakl Muzyczny „Przybora na 102" w wykonaniu Magdy Umer i MUMIO.
Bilety na spektakle w Teatrze Lubuskim na abilet.pl i w kasie teatru. Bilety na koncerty w Piekarni Cichej Kobiety w klubie, rezerwacje pod nr. tel. 501 093 724