EN

6.10.2022, 15:04 Wersja do druku

Zielona Góra. „Oświadczyny. Niedźwiedź" Czechowa wracają na scenę Lubuskiego

„Oświadczyny. Niedźwiedź" to sztuka. która Was rozbawi, zaskoczy i zaintryguje. Będzie miłość, zazdrość, intryga i dużo śmiechu. Rezerwujcie czas 14-16 października i przybywajcie do Lubuskiego Teatru.

fot. mat. teatru

Oba jednoaktowe „żarty sceniczne” Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelisty, który chłodnym okiem lekarza (bo ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji.

W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki. W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej – Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca. Okazuje się, że „straszne jest to, co nie jest straszne”: potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów – wszystko to, czym życie przesiąkło na wskroś i uczyniło je jałowym i najbardziej niebezpiecznym, bo nieodczuwalnym. Na scenie pojawiają się ludzie, którzy wartość życia mierzą realizacją własnego interesu, drugi człowiek budzi zainteresowanie tylko wtedy, gdy da się go jakoś „spożytkować”, a ogrom wolnego czasu trzeba „zabijać”, choćby grą w szachy z samym sobą.

Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski – jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki. Zindywidualizowane głównie przez język i ruch postacie obu jednoaktówek, także dzięki ogromnej sile komizmu, wartkiemu potokowi zdarzeń i nieoczekiwanym zwrotom sytuacji – tworzą teatr bliski już następnej epoce i widowni XX wieku, np. twórczości A. Jarry’ego („Ubu król”) czy Witkacego. Dlatego też te utwory sceniczne niezmiennie trwają w europejskim repertuarze teatralnym, dodatkowo stanowiąc okazję do prezentacji perfekcyjnego aktorstwa.

"Oświadczyny. Niedźwiedź"
Autor: Antoni Czechow

Przekład: Artur Sandauer
Reżyseria: Juliusz Dzienkiewicz
Kostiumy: Dorota Kuźniarska
Asystentka reżysera: Romana Filipowska
Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner

Obsada:
Natalia Stiepanowna: Joanna Koc
Iwan Wasiliewicz Łomow: James Malcolm
Stiepan Stiepanowicz Czubukow: Aleksander Podolak
Helena Iwanowna Popowa: Romana Filipowska
Grigorij Stiepanowicz Smirnow: Wojciech Romańczyk
Służący Łuka: Jerzy Kaczmarowski

14.10.2022 r., godz.19.00
15.10.2022 r., godz.19.00
16.10.2022 r., godz.18.00

Rezerwacje w Dziale Impresariatu:
68 452 72 72 w. 63 lub 35
Sprzedaż online:
www.abilet.pl

Źródło:

Materiał nadesłany