EN
29.03.2023, 14:55 Wersja do druku

Zamość. 22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" – w czerwcu

Tegoroczny 22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" odbędzie się od 16 do 19 czerwca w Zamościu. W programie wydarzenia m.in. konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, koncerty i wystawy.

Centrum Informacji TVP poinformowało, że festiwal "Dwa Teatry" jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Podczas festiwalu - podano - zaprezentowanych zostanie 17 przedstawień, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym 22. odsłonę wydarzenia. W telewizyjnym jury zasiądą: Stanisława Celińska, Magdalena Kuta, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Jarosław Jakubowski oraz Jacek Raginis-Królikiewicz. Spośród słuchowisk i spektakli wyłonieni zostaną laureaci nagród regulaminowych, których wręczenie odbędzie się podczas uroczystej gali 19 czerwca w Zamojskim Centrum Kultury.

Pokazom tytułów konkursowych - przekazano w komunikacie - towarzyszyć będą wydarzenia związane z ważnymi rocznicami, a także pokazy specjalne. W programie "Dwóch Teatrów" znajdzie się przedpremierowy pokaz przedstawienia "Praski Reytan" Piotra Zaremby w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz pokaz specjalny wyreżyserowanego przez Edwarda Kiejzika spektaklu "Dom na granicy" Sławomira Mrożka, któremu będzie towarzyszyć emisja filmu dokumentalnego poświęconego Lilii Kiejzik.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal powiedziała, że podczas tegorocznej edycji "Dwóch Teatrów" będzie można zobaczyć lub posłuchać na żywo spektakli, a także obejrzeć kostiumy, które były wykorzystywane podczas spektakli telewizyjnych i radiowych.

"Naprawdę cieszy, że po raz kolejny możemy święto Dwóch Teatrów celebrować tutaj i dawać radość obcowania z teatrem wyobraźni mieszkańcom Zamościa i okolic, ale oczywiście zapraszamy także wszystkich miłośników teatru, zarówno tego telewizyjnego, jak i tego radiowego" – stwierdziła Kamińska.

"Kiedy trzy lata temu podejmowaliśmy decyzję o tym, aby wspólnie z Zamościem zorganizować ten festiwal to stał za tym nie tylko nasz szacunek do Zamościa i jego mieszkańców, nie tylko świadomość pięknej architektury, która tutaj jest, ale także myślenie o powrocie do źródeł, bo Zamość pod wieloma względami to miasto źródłowe dla polskiego teatru, chociażby przez +Odprawę posłów greckich+, która tutaj była wystawiana" - podał prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz.

"W tym roku przyjeżdżamy na festiwal z teatrem, który się odnawia. Od jesiennego sezonu Teatr Telewizji będzie miał trzy premiery w miesiącu i będą to premiery na żywo" – zapowiedział dodając, że źródłem teatru jest kontakt z publicznością. "Uznaliśmy, że teatr na żywo daje szansę uczestniczenia w tym misterium jakim jest teatr i w tę stronę będziemy podążać" – zapowiedział.

Jak podano w komunikacie, podczas festiwalu będzie można usłyszeć fragmenty utworów Mirona Białoszewskiego w interpretacji m.in. Sławomira Orzechowskiego. W programie festiwalu znajduje się m.in. teatralne czytanie bajek autorstwa Aleksandra Fredry, a także liczne pokazy teatralne i warsztaty dla dzieci, które zorganizuje TVP ABC.

W ramach festiwalu organizatorzy zaplanowali także koncerty. "Na Rynku Wodnym wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierunkiem Macieja Muraszki" – przekazano dodając, że artystka zaśpiewa m.in. piosenki ze swojej najnowszej płyty "Przytul" (2022). Zapowiedziano także występ wokalistki i aktorki Anny Sroki-Hryń, która w tym sezonie podwójnie zadebiutowała jako aktorka w sztuce Teatru Telewizji "Apollo z Bellac" Jeana Giraudoux oraz jako reżyserka spektaklu muzycznego opartego na piosenkach Maanamu i poświęconego pamięci Kory pt. "A planety szaleją…".

W trakcie festiwalu otwarta zostanie wystawa poświęcona zmarłemu 15 lat temu Gustawowi Holoubkowi z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego artysty. W wydarzeniu weźmie wdowa po aktorze Magdalena Zawadzka.

Jak podano, kolejna wystawa dotyczyć będzie historii i rozwoju Teatru Telewizji, który jesienią br. będzie obchodzić 70-lecie istnienia. "Przedstawione zostaną także kostiumy i fotosy z dwóch malowniczych przedstawień, które powstały w Teatrze Telewizji w tym sezonie – +Snu nocy letniej+ Williama Shakespeare’a w reżyserii Wojciecha Adamczyka oraz +Kopciuszka+ według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza" – zakomunikowano dodając, że za przygotowanie oprawy plastycznej odpowiada Łukasz Zwolan, uzdolniony artysta-grafik, absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu.

Festiwal "Dwa Teatry" odbędzie się w Zamościu po raz trzeci w dniach 16-19 czerwca.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak