EN
15.10.2021, 11:34 Wersja do druku

Zabrze. XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" od soboty

16 października w Teatrze Nowym w Zabrzu rozpocznie się XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona".

fot. mat. teatru

Będzie to pierwszy w regionie tak duży festiwal teatralny odbywający się na żywo i w formule konkursowej od czasu wybuchu pandemii. W minionym roku z oczywistych powodów się nie odbył, tym większa jest więc radość z oczekiwania na tę, notabene jubileuszową, edycję.

W trakcie dziewięciu dni na dwóch scenach pokazanych zostanie kilkanaście spektakli teatrów z różnych stron Polski, m.in. z Wałbrzycha, Wrocławia, Warszawy, i Krakowa.

W najbliższych dniach warto wybrać się m.in. na otwierający festiwal spektakl „Ancora tu" Teatru im. Szaniawskiego o tym, jak Polska w przyszłości organizuje Eurowizję. Ciekawie zapowiadają się też „Inni ludzie" z Teatru Barakah na podstawie nowej książki Doroty Masłowskiej (środa) czy „Mykwa" z Teatru Żydowskiego o kobietach funkcjonujących we wspólnocie religijnej (czwartek).

Dodajmy, że bazą wszystkich zaproszonych spektakli są teksty powstałe po 1989 r., jest więc okazja przekonać się, jakie tematy zajmują głowy współczesnych autorów i jak są one realizowane na scenie.

Festiwal potrwa do 24 października i zakończy się przyznaniem nagród i wyróżnień dla autorów, twórców i aktorów. Szczegóły na stronie teatru.

fot. Tobiasz Papuczys/mat. teatru

Tytuł oryginalny

Święto teatru i dramatu

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Katowice nr 241/dodatek Co Jest Grane

Wątki tematyczne