12.02.2021, 14:21 Wersja do druku

Zabrze. Teatr Nowy otwiera się po remoncie

W czasie obowiązywania ogólnokrajowych obostrzeń i braku wydarzeń kulturalnych, w Teatrze Nowym w Zabrzu trwały prace remontowe.

Za kwotę ponad 7 mln zł miasto w swojej instytucji przeprowadziło inwestycję, dzięki której lepsze warunki zyskali zarówno aktorzy, jak
i widzowie.

W dniu dzisiejszym (12 lutego 2021 r.) odbyła się konferencja prasowa dotycząca remontu teatru, z udziałem Małgorzaty Mańki-Szulik Prezydenta Miasta Zabrze. Zaproszeni przedstawiciele mediów wraz z innymi zaproszonymi gośćmi oprowadzeni zostali po wyremontowanym obiekcie. Jak się okazuje... Zachwytom nie było końca...

fot. Paweł Janicki

Teraz już tylko czekamy na naszych wytęsknionych widzów. 13 i 14 lutego „inaugurację” (z zachowaniem wszystkich koniecznych obostrzeń) rozpoczynamy spektaklem „Okno na parlament” w reżyserii Marcina Sławińskiego.„Okno na parlament” to lekka i niezwykle zabawna komedia pomyłek i fałszywych tożsamości, w której precyzyjnie skonstruowana intryga i brawurowe tempo akcji, ani na chwilę nie dają widzowi odetchnąć... Pewnego razu w luksusowym apartamencie londyńskiego hotelu minister brytyjskiego rządu i romansująca z nim sekretarka opozycji znajdują zwłoki... Chcąc uniknąć skandalu postanawiają zatuszować całą sprawę. Czy to się uda, biorąc pod uwagę przeszkadzający im ciągle personel hotelu, zazdrosnego męża i kilka innych osób, w tym także samego nieboszczyka? Musicie się Państwo przekonać sami!!! Spektakl „Okno na parlament” zafunduje Państwu blisko dwie godziny nieustającego śmiechu!!! Tego nie można przegapić!!!

A jaki przebieg miał remont zabrzańskiego teatru? Przypomnijmy, że umowa na wykonanie zadania pt.: „Rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont budynku Teatru Nowego w Zabrzu wraz z infrastrukturą techniczną i elementami zagospodarowania terenu”podpisana została w zabrzańskim Ratuszu w lipcu 2019 r.
W ramach przeprowadzonej inwestycji wzniesiona została nowa część budynku od strony Placu Hutniczego (tył obiektu). Utworzono w niej garderoby, które znacząco poprawiły warunki pracy aktorów.

Teatr Nowy to kolejna siedziba instytucji kultury w Zabrzu, która przeszła gruntowny remont. Dzięki tej inwestycji poprawiły się nie tylko warunki pracy aktorów, ale także komfort odwiedzających nasz teatr widzów. Warto przy okazji podkreślić, że Zabrze jest jednym z trzech miast na Śląsku, które posiadają nie tylko teatr, ale również filharmonię – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Remont budynku najwięcej korzyści przyniesie widzom teatru. W nowej części wybudowano klatkę schodową, która – zgodnie z przewidzianymi w przepisach przeciwpożarowych wymaganiami – umożliwiła udostępnienie balkonu. W ten sposób widownia powiększyła się o nowe miejsca.

W ramach prac zmodernizowano także wentylację oraz zamontowano klimatyzację. Nowe systemy zwiększą komfort widzów w czasie wydarzeń, szczególnie w upalne letnie dni. Remont objął także malowane ścian w holu, instalację eklektyczną
i przeciwpożarową oraz zaplecze techniczne, w tym m.in. kieszenie sceniczne.

- Ten remont był bardzo potrzebny naszej instytucji. Dziękuję władzom miasta za wyasygnowanie znaczących środków na tę ważną inwestycję w sferze kultury. Widzów zapraszam na spektakle, które zaczynamy wystawiać już od 13 lutego – powiedział Jerzy Makselondyrektor Teatru Nowego w Zabrzu.

Drodzy Widzowie! Już nie możemy się Was doczekać!

Więcej na www.teatrzabrze.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne