EN

26.01.2021, 18:37 Wersja do druku

XXV-lecie Agencji Dramatu i Teatru "ADiT"

Działająca od 25 lat Agencja Dramatu i Teatru – ta okrągła rocznica wypadła w czasie trwania pandemii – nie poddaje się mimo dotykających nas wszystkich trudności, które bodaj dotkliwiej niż innych sfer dotyczą dziedziny teatru.

Jak grać, kiedy sceny zamknięte, z czego żyć, jeśli nie można grać? Jak planować repertuar, nie wiedząc, kiedy będzie można z nim ruszyć. Głównym kierunkiem działań Agencji Dramatu i Teatru ADiT było zawsze promowanie tekstów dramatycznych w Polsce (tłumaczonych na nasz język oraz rodzimych) i za granicą (polskich autorów tłumaczonych na języki obce). Ogólnoświatowe zawieszenie działań w sferze teatru, powodowane niepewnością jutra, odbija się dotkliwie na wszystkich kochających teatr całkiem bezinteresownie, a także tych zajmujących się nim, z niemniejsza miłością, zawodowo. I właśnie my wszyscy dokładamy wszelkich starań, by po czasie zawieszenia można było teatr w pełni jego twórczej mocy i większej jeszcze – bo nagromadzonej przez ten czas oczekiwań – energii wskrzesić, by otrzepał jak feniks skrzydła z popiołu i ruszył do akcji. Są zatem organizowane czytania sztuk planowanych do przyszłego repertuaru (wśród nich znalazły się m.in. „Bóg, Honor, Ojczyzna” Ibrahima Amira, „Zła dziewczynka” Lothara Kittsteina, „Orka” Volkera Schmidta; a z rodzimych: „Pan Hoho” Witolda Dulęby, „Nicland” Anny Burzyńskiej, „Polskie rymowanki, czyli ceremonie” Andrzeja Błażewicza”, „Farsa Narodowa” Mariusza Babickiego). Są rozmaite formy wirtualnych pokazów, łączących często różne media sztuki. I są streamingi, wśród których znalazła się bogata oferta naszych agencyjnych tekstów – dzięki którym widzowie mogli odświeżyć wrażenia lub po raz pierwszy zetknąć się z najwartościowszymi produkcjami spektakli z całej Polski i z zagranicy. Do tej oferty dołączyły już także produkcje zawarte w bieżącym repertuarze teatrów, a nawet ostatnio coraz częściej – premiery, wśród których znajdzie się w najbliższy piątek premierowy pokaz sztuki promowanego przez ADiT nagradzanego kanadyjskiego dramatopisarza Jordana Tannahilla „Spóźnione odwiedziny” (tłum. Klaudyna Rozhin) – na który wraz z Teatrem Słowackiego w Krakowie wszystkich najserdeczniej zapraszamy.

Agencja niezmiennie raz w tygodniu rozsyła newsletter poświęcony nowym utworom scenicznym, reprezentowanych autorów i tłumaczy. Wciąż aktualizujemy informacje na naszej stronie, która w tej chwili ulega unowocześnieniu, by być jeszcze sprawniejszą i w pełni sprostać Państwa oczekiwaniom. Na stronie znajdziecie Państwo łatwo dostępne informacje o wszystkich naszych zasobach. Można za jej pośrednictwem nie tylko zamówić wersje pdf, ale także dokonać w naszym sklepie internetowym zakupu naszych publikacji książkowych często w ofertach promocyjnych.

Mimo teorii zwolenników czystego postdramatyzmu – według nas teatr to także tekst, bez którego po prostu przestanie być on sobą. Czas niezamierzonego przestoju postanowiliśmy więc także wykorzystać na wzmożenie działalności wydawniczej. W tym trudnym czasie nie ustawaliśmy w produkcji pięknych i wartościowych publikacji teatralnych. W stuletnią rocznicę prapremiery „Dybuka” Grupy Wileńskiej w Warszawie stworzyliśmy pierwsze dwujęzyczne wydanie dramatu Szymona An-skiego we współpracy z Teatrem Żydowskim i Fundacją Shalom. Za kilka dni ukaże się niemieckojęzyczne wydanie cieszącej się uznaniem krytyków antologii polskiego dramatu „Polska jest mitem”, której tytuł brzmi po prostu POLEN IST EIN MYTHOS, ze wstępem Thomasa Irmera, znanego niemieckiego krytyka teatru. W międzyczasie publikowaliśmy katalog naszych najnowszych agencyjnych sztuk promowanych w 2020 roku oraz anglojęzyczny katalog promujący nasze polskie dramaty na rynku zagranicznym i rozesłaliśmy do teatrów bezpłatnie oczywiście. W listopadzie 2020 roku nakładem Agencji ukazała się „Trylogia klimatyczna” młodego austriackiego autora Thomasa Köcka, zyskując uznanie w oczach krytyki, ale także wśród czytelników – nakład rozchodzi się błyskawicznie a w grudniu ukazało się jedenaście nowych tekstów scenicznych Jarosława Jakubowskiego, pt. WITAJ BARABASZU we współpracy z krakowskim Instytutem Literatury. W naszej ofercie nie zabrakło też polityczno-historycznej sensacji: wydany w bieżącym miesiącu „Skraj przepaści” Petera Rextona to dramat osnuty częściowo na zawikłanych losach pułkownika Kuklińskiego. W nowy rok wchodzimy z niegasnącą mimo wszystko energią twórczą i wolą przetrwania. Czego i Państwu życzymy!

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

ADiT