EN

13.03.2023, 10:49 Wersja do druku

Wszystko kręci się wokół kobiet

„Testosteron” Andrzeja Saramonowicza w reż. Adama Krawczuka i Macieja Wierzbickiego z Teatru Gudejko w Teatrze Komedia w Warszawie. Pisze Reda Paweł Haddad w Teatrze dla Wszystkich.

fot. proj. karifurava/ mat. teatru

„Testosteron” Andrzeja Saramonowicza to teatralny hit wystawiany wielokrotnie w teatrach w całej Polsce. Dotychczas to chyba najbardziej popularna polska farsa XXI wieku. Premiera Teatru Gudejko (założonego przy agencji aktorskiej Gudejko w 1989 roku) odbyła się gościnnie w warszawskim Teatrze Komedia.

Sztukę reżyserują twórcy znani z kojarzonego z lekkim humorem i ciętym dowcipem Teatru Montownia – Maciej Wierzbicki i Adam Krawczuk. Dlatego należało spodziewać się pełnej energii gry aktorskiej, bezbłędnych dialogów i pełnego temperamentu komizmu.

Mężczyźni muszą być twardzi

Wesele bez panny młodej, bez gości, właściwie stypa po nieudanym ślubie… Ojciec, dwóch synów z innych matek, znajomy muzyk, kelner i – jak się wydaje – winowajca całej sytuacji zamknięci w scenerii znanej każdemu Polakowi z licznych ceremonii rites de passage – sali weselnej przy przekąskach i wódce. Chciałoby się zacytować Jean Paula Sartre`a i powiedzieć „Piekło to inny”, natomiast tutaj bardziej pasuje „Piekło to kobieta”. Opowiadane przez bohaterów historie niczym elementy puzzli układają się w obraz natury kobiecej, która traktuje mężczyzn jak pionki w ewolucyjnej grze o status i rozgrywa ich jak szachowy arcymistrz.

Mężczyźni potrzebują wyzwań

Bohaterowie sztuki pomimo fizycznej siły, gotowości do wyzwań i agresji nie mają szans z głęboką funkcjonalnością kobiety. Dla kogo grają piłkarze? Na kim chcą zrobić wrażenie posiadacze drogich aut? Dlaczego paw – samiec musi nosić efektowny, chociaż całkowicie niepraktyczny piękny ogon… właśnie… zawsze chodzi o status i – co za tym idzie – dostęp do samic.

Miłość między mężczyzną a kobietą to gra, w której oboje stawiają na zwycięstwo

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że pomimo pozornej hardości, to mężczyźni są tą słabszą płcią, a na pewno bardziej naiwną. Z dzisiejszej perspektywy spektakl zaskakuje bardzo „red pillowym” (teoria traktująca o bardzo naturalnej, hipergamicznej i pragmatycznej naturze kobiet, w odróżnieniu od „blue pill”, gdzie kobieta uznawana jest za księżniczkę i anioła, który dopiero co spadł z nieba i nie jest zdolny do czynienia niczego poza dobrem) podejściem do męsko-damskiej dynamiki. Premiera „Testosteronu” w 2023 roku ciekawie wpisuje się w tę odwieczną dyskusję, którą rozpoczął starożytny poeta Owidiusz w swojej „Sztuce miłości”.

Kobieta jest jak cień, który towarzyszy każdemu mężczyźnie, ale to on decyduje, czy będzie za nim podążać, czy zostawi go za sobą

A więc czy miłość to dwa półksiężyce, które łączą się tworząc pełnię koła, czy po prostu dobry miks fenyloetyloaminy, dopaminy, serotoniny, endorfiny, oksytocyny, opioidów, wazopresyny i adrenaliny?

Tę „psychologię ewolucyjną w praktyce” żywo i bezawaryjnie kreują aktorzy Teatru Gudejko, tworząc energiczny i sprawny teatr aktorski. Bez wątpienia to dobrze skrojone przedstawienie będzie kolejnym hitem w repertuarze Teatru Gudejko.

Podobno Andrzej Saramonowicz zapowiada już, że po dwudziestu latach od premiery napisze drugą część „Testosteronu” – „Cholesterol”. Czekamy.

Tytuł oryginalny

Wszystko kręci się wokół kobiet

Źródło:

Teatr dla Wszystkich

Link do źródła

Autor:

Reda Paweł Haddad

Data publikacji oryginału:

12.03.2023