EN

7.06.2021, 13:14 Wersja do druku

Wrocław. Wyniki majowego naboru do Mikrograntów

Spotkania łączące pokolenia, wakacyjne przygody wśród gwiazd, wędrówki odkrywające sekrety natury, inicjatywy artystyczne dla dzieci i dorosłych, a także działania wspierające różnorodność – poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek majowego naboru do Mikrograntów! Latem i wczesną jesienią w całym mieście zostanie zrealizowanych aż 38 nowych lokalnych projektów.

fot. mat. organizatora

W trwającym od 1 do 15 maja, drugim w tym roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Niepewna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy nie zmniejszyła chęci wrocławian i wrocławianek do aktywnej pracy na rzecz lokalnych społeczności. W maju pobity bowiem został sezonowy rekord zgłoszeń – przez dwa tygodnie wpłynęły aż 152 propozycje na działania w całym mieście! Spośród nich wybranych zostało 38 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki). Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych
Z 87 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Śródmieścia oraz 4 z Krzyków i Fabrycznej. Wśród zwycięskich projektów sporo działań skupionych jest wokół wątków przyrodniczych – w wakacje dla mieszkańców i mieszkanek Kozanowa zaplanowano

sąsiedzką akcję edukacyjno-przyrodniczej związaną z osiedlowymi kwietnikami, w Leśnicy będzie można własnoręcznie zbudować mikrodomki dla lokalnych ptaków i owadów, a na północy Wrocławia odkryć tajemnice ekosystemu doliny rzeki Widawy. W ekologicznym nurcie „less waste” zanurzą się też mieszkańcy i mieszkanki Ołbina, gdzie powstanie zbiór dobrych praktyk związanych z niemarnowaniem, z kolei na Przedmieściu Oławskim ruszą zajęcia pokazujące co (i jak) można zrobić ze starych ubrań. Latem na Psim Polu w smakowity sposób odkryć będzie można dziedzictwo kulturowe mieszkających tam migrantów i migrantek. Kulinarna przygoda czekać będzie też w dawnej dzielnicy Śródmieście, gdzie niebawem ruszą zajęcia z hodowli jadalnych alg. Miłośnicy i miłośniczki gier w terenie będą mogli lepiej poznać historię Tarnogaju, a Ci celujący nieco wyżej wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd i spotkaniach wokół astronomii na Szczepinie.

Więcej informacji o wszystkich zwycięskich projektach: TUTAJ

Mikrogranty młodzieżowe
Mimo trwającej pandemii i funkcjonujących w trybie zdalnym szkół, wrocławska młodzież także i tym razem aktywnie włączyła się do naboru. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 17 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 13 najwyżej ocenionych projektów. Wśród nich dominują aktywności w plenerze – latem wrocławska młodzież zorganizuje m.in. grę terenową w Parku Grabiszyńskim, kolorowy piknik dla rówieśników z Brochowa, serie warsztatów kulinarnych pod otwartym niebem, a nawet zajęcia z… drzewoterapii! Pojawiły się także inicjatywy łączące różne pokolenia, m.in. poprzez spotkania odkrywające wrocławską modę sprzed lat, czy też działania animacyjne skierowane do przedszkolaków. Uczestnicy i uczestniczki wydarzeń w ramach Mikrograntów młodzieżowych będą mogli wziąć udział też m.in. w grze antydyskryminacyjnej, cyklu zajęć przybliżających zagadnienia ekologiczne oraz spotkaniach, dzięki którym odkryć będzie można historię i mitologię Słowian.
Opisy zwycięskich projektów z tej ścieżki: TUTAJ

Mikrogranty NGO

Latem z nowymi działaniami we Wrocławiu ruszą także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało ostatecznie 11 projektów. Na Oporowie będzie można wziąć udział w interaktywnej grze przygodowej, z kolei w samym centrum miasta, przy ul. Gwarnej, poznać historię żydowskiej diaspory w dawnym Breslau. Nie zabrakło też propozycji dla osób ceniących sobie aktywność na świeżym powietrzu. Fani dwóch kółek będą mogli ruszyć na kolejną odsłonę wypraw brzegiem rzeki Widawy, a miłośnicy spokojniejszego wypoczynku na spacery edukacyjne w różnych częściach miasta, zajęcia taneczne na Szczepinie lub serię koncertów jazzowych na Ołbinie. W ramach jednego z projektów wrocławscy restauratorzy będą mogli sprawdzić, czy ich lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tej ścieżce wybrane zostały również dwie inicjatywy skupione na prawnej edukacji seniorów i będące odpowiedzią na falę oszustw i wyłudzeń, którymi padają starsze osoby.

Opisy wybranych działań: TUTAJ

Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – ostatni w tym nabór do Mikrograntów odbędzie się od 1 do 15 września!

Materiały dla mediów: TUTAJ (hasło: Mikrogranty2021)

Więcej informacji:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty

www.strefakultury.pl/mikrogranty

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe

www.facebook.com/mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

07.06.2021

Wątki tematyczne