EN

12.07.2021, 11:37 Wersja do druku

Wrocław. „Workcenter(s)” – nowy numer „Performera”

21 numer czasopisma internetowego „Performer” wydawanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu poświęcony jest ośrodkom pracy teatralnej.

Zebrane przez redakcję teksty dotykają równocześnie żywych elementów spuścizny Jerzego Grotowskiego – założyciela Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze – i ducha przemian dokonujących się w polskim środowisku teatralnym.

Odzwierciedleniem zachodzących w teatrze zmian jest tytuł najnowszego numeru „Performera”, pierwotnie mający brzmieć „Współczesne laboratoria teatralne i performatywne”, w wersji ostatecznej zaś nazwany „Workcenter(s)”. Ta zmiana to swoiste powtórzenie gestu, który wykonał Jerzy Grotowski, gdy na początku lat osiemdziesiątych odchodził od laboratorium na rzecz „ośrodka pracy”. Numer „Performera” stał się zbiorem tekstów dokumentujących ważne zmiany zachodzące na naszych oczach i poddających je na gorąco ocenie. 

Na „Workcenter(s)” składają się: blok tekstów przedstawiających polskim czytelnikom i czytelniczkom najnowsze działania Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, rozważania na temat pracy laboratoryjnej w kontekście historycznym i współczesnym, m.in. w praktyce Tadeusza Kantora, Floyda Favela czy teatrze tańca, na przykładzie działalności Instytutu Sztuk Performatywnych i jego członkiń Weroniki Szczawińskiej i Anny Smolar, a także teksty i recenzje podejmujące refleksję na temat aktualnych zdarzeń i zmian w polskim środowisku teatralnym i przybliżające praktykę zespołów czerpiących z tradycji ośrodków pracy.

Cały numer dostępny jest online na grotowski.net, wortalu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: https://bit.ly/3AF5rLo

Źródło:

Materiał nadesłany