EN

1.07.2020, 16:21 Wersja do druku

Wrocław. Warsztaty w Instytucie Grotowskiego

Instytut Grotowskiego zaprasza w sierpniu na warsztaty teatru fizycznego „Contradictions – dynamiczne połączenie performatywnej obecności” prowadzone przez Mateja Matejkę.

mat. organizatora

Inne aktualności

Sprzeczność (contradiction) jako logiczna niezgodność sądów skłania nas do spojrzenia na sprawy z szerszej perspektywy, obejmującej obszar rozciągający się między logicznym rozumowaniem a pierwotnym instynktem. Wyjścia poza podział na to, co dobre i złe, prawdziwe i nieprawdziwe. Sprzeczność wzywa nas do otwartości na spotkanie z samym sobą, oko w oko. Serca i mózgi eksplodują i liczy się tylko intencja poszukującego. Pragniemy przedefiniować ograniczenia, zdekodować sposób tworzenia, pokazać, że działanie performatywne można kształtować wieloma różnymi środkami i że można odkryć wiele innych sposobów myślenia o teatrze, aktorstwie i tańcu. Sprzeczności pozwalają przekroczyć ograniczenia, które na siebie nałożyliśmy i w wielu przypadkach nawet nie mieliśmy czasu, by je zauważyć. Nie potrzeba nam wiele ponad ludzką obecność i zaangażowanie.

Warsztaty są przeznaczone dla tancerzy i aktorów oraz wszystkich tych, którzy poszukują niezawodnych narzędzi osobistej ekspresji artystycznej.

Contradictions to metoda, która pozwala przedefiniować różnice tak, żeby funkcjonowały obok siebie intensywniej, w sposób bardziej świadomy i wyważony.

Uczestnicy zapoznają się z następującymi elementami:

    rytuał środowiska pracy opartego na szacunku i skupieniu
    budowanie osobistej, codziennej praktyki fizycznej
    wrażliwość i słuchanie przez partnera i grupę
    rozbudzenie intuicyjnego ciała
    siła wspólnej obecności i twórczych improwizacji
    ponowne odkrywanie anatomii, wyzwolenie zdolności fizycznych bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe
    świadomość napięcia mięśni i ogólnej dynamiki organizmu oraz ich wykorzystanie
    narzędzia służące do budowania oryginalnych struktur fizycznych
    autorskie ćwiczenia nawiązujące do pracy laboratoryjnej Jerzego Grotowskiego
    przeżycie przygody dzięki nieprzewidywalnym kompozycjom działań performatywnych

Metoda Contradictions pomaga uczestnikom przekroczyć własne granice, wyjść poza ich strefy komfortu lub skonfrontować się z nimi, a także wykroczyć poza ich fizyczne przyzwyczajenia. Umożliwia nam w chwili tworzenia zintegrować intuicję i kalkulację, namysł i spontaniczność.

Matej Matejka (Słowacja) jest badaczem teatralnym, aktorem, pedagogiem, reżyserem, liderem i założycielem Studia Matejka. Mieszka we Wrocławiu. Studiował aktorstwo w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), a następnie na Uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy).

Od 2005 roku współpracownik Instytutu Grotowskiego, a także aktor Teatru ZAR, który występuje w spektaklach: „Anhelli. Wołanie” oraz „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” (Herald Angel i Total Theathe Award na festiwalu w Edynburgu w 2012). Od 2010 roku twórca i lider Studia Matejka, aktorskiego laboratorium fizycznej ekspresji, działającego przy Instytucie Grotowskiego.

Wyreżyserował m.in. przedstawienia: „Echa odbite od ścian podziemia brzmią donośniej niż odgłosy twoich kroków nade mną” (wspólnie z Yurim Kordonskim), „The Woman Decomposed”, „Charmolypi” oraz „Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań” (Special Mention Award podczas BE Festival w Birmingham w 2014), „The Web” i „BOI”.

W latach 2001–2006 był aktorem praskiego studia teatralnego Farma v jeskyni, współtworząc spektakle, m.in. wielokrotnie nagradzany „Sclavi/Pieśń Emigranta” (Total Theatre Award, Fringe First, Herald Angel, The Alfred Radok’s Prize, The Grand Prix Golden Laurel Wreath).

W 2014 roku wyreżyserował i wyprodukował przedstawienie site-specific „Harmonia Przeciwstawień. Polska” w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, a w 2017 „Palimpsesty przestrzeni. Rekonstrukcja” w pałacu w Gorzanowie.

Ukończył przygotowywany przez półtora roku interaktywny spektakl „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu” (kwiecień 2018), prezentowany w Instytucie Grotowskiego we współpracy z międzynarodowym zespołem złożonym z dziewięciu aktorów i tancerzy. Spektakl jest finalistą Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”.

W latach 2012 i 2014 wyreżyserował siedem filmów krótkometrażowych: „Pearadise”, „Life While You Wait”, „Twenty Second Street”, „Juste comme ça”, „The Desire”, „The Mess”, „Conflicts of Apathy” (pierwsza nagroda na Festiwalu NuVideoDance w Bratysławie w 2014). „Pearadise” zdobył główną nagrodę w kategorii najlepszy film zagraniczny na Los Angeles International Underground Film Festival w 2013.

Jako reżyser i pedagog jest zaangażowany w pracę nad fizyczną ekspresją aktora i tancerza. Czerpiąc inspirację zarówno z rosyjskich studiów wczesnego XX wieku, z dziedzictwa Jerzego Grotowskiego oraz Tanztheater, jego techniki treningowe i pedagogika opierają się na pograniczu między tańcem a teatrem, między psychofizyczną ekspresją a strukturalną stylizacją.

Rozwinął różne cykle warsztatów: „Budzenie słuchającego ciała”, „Sprzeczności”, „Zmienna droga do działania”, „Taniec podobieństw”. Prowadził warsztaty w teatrach i na uniwersytetach na całym świecie, m.in. w Wenezueli (UNEARTE), USA (California University of Arts, Double Edge Theatre, Charles Working Theatre w Bostonie), Indiach (National School of Drama w Nowym Delhi), Grecji (DS Delos Dimitry Hatoupi w Atenach), Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Salford), Francji (Au Brana), Kanadzie (Theatre Alberta, Edmonton), Hiszpanii (AISGE Barcelona) oraz Libanie i Korei Południowej.
Więcej informacji: pl.matejmatejka.com

czw.–pt. 20–28/08/2020
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
Zapisy do 18 sierpnia
W językach angielskim i polskimKoszt: 1980 PLN (zgłoszenie i wpłata zaliczki do 25 lipca 2020)
Koszt: 2220 PLN (zgłoszenie i wpłata zaliczki po 25 lipca 2020)

Zaliczka wynosi 250 zł i jest bezzwrotna.

Zapisy będą prowadzone na podstawie kolejności zgłoszeń i terminu wpłaty zaliczki.

Cena obejmuje zakwaterowanie w leśnej bazie Instytutu Grotowskiego w Brzezince, transport między Wrocławiem a Brzezinką (zapewnia organizator) oraz wyżywienie przez cały okres trwania warsztatów (śniadanie, obiad, kolacja, ciepłe napoje, woda pitną).

Prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia i CV w terminie do 18 sierpnia 2020 roku na adres [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia i CV w terminie do 18 sierpnia 2020 roku na adres [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne