EN
17.08.2020, 08:22 Wersja do druku

Wrocław. W październiku 41. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Od 9 do 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się jesienna konkursowa edycja 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Złoży się na nią siedem spektakli nurtu off oraz II etap i finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

mat. PPA

- Obiecaliśmy, że konkursy 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, odwołanego na kilka dni przed rozpoczęciem, dokończymy w najbliższym możliwym terminie. Słowo się rzekło, obietnicy dotrzymujemy: jesienna, konkursowa edycja PPA odbędzie się w dniach 9-15 października – poinformowała PAP rzeczniczka Teatru Muzycznego Capitol Joanna Kiszkis.

Pierwszy etap konkursu, czyli eliminacje, odbyły się w lutym tego roku. Rada artystyczna przeglądu wyłoniła w nich 23 wykonawców, których zobaczymy na dużej scenie Capitolu w II etapie 12 października. O tym, kto przejdzie do finału, dowiemy się tego dnia wieczorem.

Koncert finałowy odbędzie się 15 października. Tradycyjnie składać się będzie z dwóch części. Pierwszą, czyli występy finalistów konkursu, wyreżyseruje Paweł Palcat. Finalistów ocenią w tym roku dziennikarka muzyczna Anna Gacek, aktorki Magdalena Popławska i Justyna Szafran, reżyser Marcin Liber i muzyk Jacek Szymkiewicz.

Dla każdego uczestnika konkursu zakwalifikowanego do finału przewidziano 3 tys. zł nagrody. Zwycięzca otrzyma statuetkę Tukana Złotego i 25 tys. zł. Przyznany zostanie także Tukan Dziennikarzy i Tukan Publiczności, a także m.in. nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica.

W drugiej części koncertu finałowego wystąpi Ralph Kaminski z piosenkami Kory Jackowskiej.

- Rok po spektakularnym zwycięstwie w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki artysta stoi w rzędzie legend PPA. Raz, że jest rekordzistą, gdy idzie o liczbę startów w PPA; dwa, że kiedy już wygrał – wygrał w stylu bezlitośnie miażdżącym konkurentów, po czym natychmiast przystąpił do pracy nad nowym programem-albumem. Tym razem o sobie opowie nam cudzymi słowami – zapowiedziała rzeczniczka.

- Od dawna moim marzeniem było zmierzenie się z piosenkami zespołu Maanam i tym samym uczczenie pamięci oraz oddanie hołdu Korze. Piosenki Kory są mi ogromnie bliskie. Album +Róża+ był pierwszym, którego słuchałem w wieku 4 lat, leżąc na dywanie i odtwarzając w kółko kasetę – powiedział Kamiński, cytowany w zapowiedzi wydarzenia.

W programie PPA znalazł się także nurt off. W jego ramach pokazanych zostanie siedem spektakli wybranych na podstawie nadesłanych scenariuszy. Prezentacje konkursowe rozpoczną się 9 października. Autorzy projektów, podobnie jak w poprzednich latach, otrzymają dofinansowanie i wsparcie produkcyjne, a najlepsze przedstawienie nagrodzone zostanie statuetką Tukana Off i nagrodą 10 tys. zł.

Podczas tegorocznej edycji w jury nurtu off zasiądą: dziennikarka Agata Saraczyńska, pisarz, muzyk i fotograf Filip Zawada, reżyser Grzegorz Laszuk oraz aktor i muzyk Tomasz Leszczyński.

Sprzedaż biletów na spektakle nurtu off, II etap i finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki rozpocznie się we wtorek 18 sierpnia. Teatr Capitol przypomina, że bilety na marcową edycję PPA straciły ważność.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne