EN

8.04.2022, 12:14 Wersja do druku

Wrocław. „Tyran” w Pantomimie. Wkrótce premiera

Dwa tygodnie zostały do najnowszej premiery we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Zaproszony do współpracy choreograf — Jakub Lewandowski, reżyseruje Tyrana, który zostanie zaprezentowany już 22 kwietnia w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.

fot. mat. teatru


Twórcy Tyrana, po okresie prób w siedzibie teatru, od poniedziałku przenoszą się do Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA, by kontynuować pracę nad przedstawieniem. Zaplanowany na 22 kwietnia spektakl powstaje z inspiracji filmem Nosferatu — symfonia grozy (reż. F.W. Murnau) w jego setną rocznicę. Ten klasyk ekspresjonizmu niemieckiego był pretekstem do twórczego podjęcia szeroko rozumianej idei tyranii i problemu wykorzystywania innych ludzi do własnych celów.

W wykreowanym przez twórców świecie, spędzimy jeden dzień w budynku teatru. Z bliska przyjrzymy się układom i zależnościom, które funkcjonują w zamkniętym teatralnym światku — pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzem itd. Realizatorzy przedstawienia pragną obśmiać te zależności, a z postaci Nosferatu uczynić symbol tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich energię i pomysły.

Justyna Tomska, dramaturżka, mówi: Będziemy się trochę naśmiewać sami z siebie. Nie podchodzimy do tematu bardzo poważnie (…). Jednocześnie, chcemy wyciągnąć dramatyczne elementy tyranii, jako trudnego zjawiska i pokazać pełen wachlarz emocji z nią związany.


Tyran
reżyseria i choreografia: Jakub Lewandowski
scenariusz i dramaturgia: Justyna Tomska
scenografia i kostiumy: Lidia Kanclerz
muzyka: Patrycja Hefczyńska
reżyseria światła: Paweł Murlik
asystentka reżysera: Natalia Dinges

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (gościnnie), Monika Rostecka

Premiera: 22 kwietnia 2022, godz. 19:00
Kolejne spektakle: 23, 24 kwietnia 2022, godz. 19:00
Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62)
bilety.pantomima.wroc.pl

Źródło:

Materiał nadesłany