EN

19.08.2021, 14:58 Wersja do druku

Wrocław. Premiera spektaklu tanecznego "Skin Hunger" - w piątek

Na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu 20 sierpnia odbędzie się premiera spektaklu tanecznego "Skin Hunger" w choreografii i reżyserii Joe Altera. Spektakl powstał w wyniku międzynarodowej współpracy amerykańskiego choreografa Joe Altera z polskimi zawodowymi artystami.

Inne aktualności

"Jako istoty żywe jesteśmy zespoleni z dotykiem. Od momentu narodzin uczymy się, że jest on kluczowy do budowy relacji z innymi, a przez to też z samym sobą. Jest łącznikiem. Noworodka kładzie się bezpośrednio na ciele matki, skóra przy skórze. Dotyk daje życie. Jest wpisany w nasz układ nerwowy, jako warunek przetrwania – tak samo, jak ruch" - czytamy w zapowiedzi spektaklu przesłanej PAP przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT).

Podkreślono, że "każdy etap codzienności przepełniają gesty, wysiłek, działanie". "Dotyk powoduje wydzielanie się hormonów: oksytocyny (tzw. +hormonu miłości+), serotoniny i dopaminy (+neuroprzekaźników szczęścia+), redukuje stres, niweluje poczucie wykluczenia społecznego, uspokaja tętno i ciśnienie krwi, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, komfort, przyjemność" – napisano w komunikacie prasowym.

Jak wyjaśniono, "Skin Hunger – głód dotyku – to pojęcie używane przez psychoterapeutów, określające rezultat długoterminowego braku kontaktu fizycznego, prowadzącego w konsekwencji do utraty zdrowia: osłabienia układu odpornościowego, zaburzeń snu, frustracji, stanów lękowych i depresji".

"Dotyk to pierwotny sposób komunikacji naszych potrzeb. Niezależnie od wieku, brak dotyku dewastuje" - podkreślono w informacji.

Zaznaczono, że spektakl Joe Altera odnosi się do tego problemu i inicjuje dyskusję. "Szukamy odpowiedzi na pytanie: jak radzić sobie z brakiem bliskości w dzisiejszym świecie? Jak bardzo jesteśmy oddaleni, odcięci, zdystansowani? Jak bardzo łakniemy kontaktu? Ciało wie. Ciało pamięta. Jak mamy wykonać krok w tył, by usłyszeć wewnętrzny głos – pierwotne WOŁANIE, jak wrócić do natury – do korzeni, zaufać sile intuicji?" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

"To laboratorium potrzeby dotyku i kondycji człowieka w codzienności, w której stajemy się ODŁĄCZENI od siebie samych" - wyjaśniono.

Choreografia - Joe Alter przy współpracy z Katarzyną Baran, Danielą Komęderą-Miśkiewicz, Mikołajem Karczewskim i Piotrem Stanikiem. Reżyseria - Joe Alter. Muzykę skomponował Michał Chytkowski. Za reżyserię światła odpowiada Paweł Murlik.

Premiera - 20 sierpnia o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim. Kolejne przedstawienie - 21 sierpnia br.

"Skin Hunger" to koprodukcja Fundacji ArtTrakcja i Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Spektakl powstał we współpracy z NIMiT w ramach programu "Zamówienia Choreograficzne 2021" i jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne