EN

19.08.2021, 10:47 Wersja do druku

Nowy Teatr Nowy

Nowy Teatr Warlikowskiego nie jest pierwszą placówką o podobnej nazwie. Pierwszy powstał dokładnie 140 lat temu. Pisze Witold Dudziński w Niedzieli Tygodniku Katolickim.

Pierwszy, ale nie ostatni: odsłon Teatru Nowego było sporo. Pierwsze w niczym nie przypominały teatru Krzysztofa Warlikowskiego, o którym na stronie nowyteatr.org piszą, że należy do odnowicieli języka teatru, jest jednym z najistotniejszych twórców teatru europejskiego.

Powstał przy Królewskiej - gdzie działało kilka teatrów ogródkowych hołdujących podkasanej muzie, rewii i kabaretowi - na miejscu ogródkowego „Alkazaru", gdzie dziś wznosi się hotel Sofitel Victoria.

U Czarnego Kota

Nowy zbudował piwowar Władysław Krauze; mieścił kilkuset widzów, a otwarto go 3 września 1881 r., przedstawiając trzy jednoaktówki, w tym naiwną Siłę złego na jednego Wacława Szymanowskiego.

Budynek był drewniany, piętrowy, z lożami po bokach, na pozór całkiem okazały. Wytykano, że rozpraszał głos artystów, a oświetlenie jest zbyt słabe. Mankamenty poprawiano remontami, co kilka lat. Zamknięto go w lipcu 1915 r.; decyzją rosyjskich władz, gdy zbliżały się niemieckie wojska.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nowy Teatr Nowy

Źródło:

Niedziela Tygodnik Katolicki nr 34 - dodatek