EN
26.03.2021, 13:58 Wersja do druku

Wrocław. Premiera online spektaklu "Kaligula" w piątek Teatrze Polskim

Premierę online spektaklu "Kaligula" w reżyserii Roberta Czechowskiego przygotował Teatr Polski we Wrocławiu. Przedstawienie będzie pretekstem, żeby spojrzeć na świat oczami młodego, współczesnego chłopaka - zapowiadają twórcy.

fot. fot. Jarosław Kuśmierski

Najnowsza premiera w Teatrze Polskim inspirowana jest dramatem Alberta Camus, jednak twórcy przedstawienia podkreślają, że nie będzie to klasyczna interpretacja tego utworu. "Świat, który konstruujemy na scenie jest na wskroś współczesny. W scenografii, kostiumach, muzyce nie znajdziemy śladu antyku. Jedynie wizualizacje momentami nawiązują do antycznych źródeł. Na rzeczywistość sceniczną patrzymy z perspektywy bardzo młodego współczesnego chłopaka, w T-shircie i dżinsach, który nie ma ambicji dorównywania antycznym bohaterom" – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Bohater przedstawienia po nieudanej próbie samobójczej znajduje się w metaforycznej "klinice". "Zmagając się z odwiecznymi dylematami egzystencjalnymi, rozpaczliwie szuka odpowiedzi na fundamentalne, ontologiczne pytania: jak skonstruowany jest świat, czy w ogóle ma jakikolwiek sens i jakimi zasadami się w nim kierować?" – piszą twórcy. Z bezsilności wobec przytłaczających go pytań, bohater zakłada maskę cesarza Kaliguli, co daje mu pozorną siłę w konfrontacji ze światem.

Reżyser spektaklu przyznaje, że "Kaligula" jest dla niego tekstem szczególnym i bardzo osobistym. "To właśnie jego interpretacją zdawałem egzamin na Wydział Reżyserii Dramatu PWST. W moim przekonaniu ta sztuka najpełniej oddaje smak, zapach, oddech, tętno ...inicjacji, także tej teatralnej" – podkreślił Robert Czechowski, który odpowiada także za opracowanie tekstu i inscenizację.

Scenografię do spektaklu stworzył Wojciech Stefaniak, za opracowanie muzyczne odpowiada Damian Lindner, za kostiumy Adam Królikowski, a za choreografię i ruch sceniczny Piotr Mateusz Wach. W rolach głównych wystąpią m.in. Hubert Kowalczys, Paweł Wydrzyński, Agnieszka Kwietniewska, Anna Haba i Mariusz Kilian.

Premierowy streaming spektaklu odbędzie się w piątek o godz. 19. W sobotę spektakl będzie ponownie transmitowany online o godz. 19.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne