EN

9.06.2021, 14:00 Wersja do druku

Wrocław. Premiera "Kongresu futurologicznego" we WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza 11 czerwca  na wrocławską premierę "Kongresu futurologicznego" w reż. Agnieszki Jakimiak.  Spektakl zrealizowano w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

mat. teatru

Stanisław Lem
Kongres futurologiczny


reż. Agnieszka Jakimiak
Premiera wrocławska: 11 czerwca 2021
Kolejne spektakle: 12, 13 czerwca 2021
Spektakl w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.
Premiera szczecińska: 13 marca 2021

"Na przekór rzeczywistości scenariusz może być próbą odzyskania przyszłości w teatrze i pomyślenia sobie, co jeszcze jesteśmy w stanie sobie wyobrazić i czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić świat, który będzie się rządził lepszymi regułami. Korzystamy z teatru jako przestrzeni, gdzie mamy taką wolność, do mówienia rzeczy na temat przyszłości i nie ponoszenia za to konsekwencji. Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość, taką, która sprawi, że będziemy się czuli najbardziej komfortowo, która nie będzie ograniczała naszych swobód, wolności i być może jest to jedna z ostatnich przestrzeni, gdzie jeszcze możemy to zrobić. Dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał. Razem z aktorkami i aktorami budujemy świat, w którym tak naprawdę chcielibyśmy się poruszać, w którym najbardziej rozbuchane fantazje na temat rzeczywistości mogą zostać rozegrane na scenie i taka teatralna iluzja staje się obowiązującym językiem"– wypowiedź Agnieszki Jakimiak – reżyserki.

"Choroba, która zatrzymała ludzkość, sprawiła, że nasze długoterminowe prognozy i plany stały się bardziej niepewne, a może nawet niemożliwe. Podróż myślami w przyszłość staje się podróżą w Kosmos, która sprawia, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana.

Futurologia to nauka o przyszłości. Bierzemy, za Lemem, tę naukę w nawias i rzucamy się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość to historia do opowiedzenia. Alternatywne wizje potencjalnych światów to przestrzeń kłębiących się możliwości i niemożliwego. To świat, w którym posiadanie dzieci może być szkodliwe społecznie, a grupowy seks jest normą. „Kongres futurologiczny” jest ćwiczeniem dla wyobraźni.

„Kongres futurologiczny” to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.

„Kongres futurologiczny” wchodzi z dialog z naszym poprzednim spektaklem, „Martwą naturą”, w którym przyszłość oglądaliśmy przez pryzmat depresji klimatycznej, ale „Kongres futurologiczny” to spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości." – wypowiedź Mateusza Atmana – dramaturga, scenografa

Realizatorzy
Reżyseria Agnieszka Jakimiak
Adaptacja Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman
Scenografia, dramaturgia, reżyseria świateł, video Mateusz Atman
Kostiumy Tomasz Armada
Choreografia Oskar Malinowski
Muzyka Łukasz Jędrzejczak
Reżyseria dźwięku Maciej Duszyński
Asystentka reżyserki Anna Kieca
Asystentka kostiumografa  Julia Kremplewska
Inspicjentka Justyna Bartman-Jaskuła

Obsada
Futurolog Mariusz Bąkowski Mariusz Bąkowski
Futurolożka Maria Dąbrowska Maria Dąbrowska (Teatr Współczesny w Szczecinie)
Futurolożka Anna Kieca Anna Kieca
Futurolog Michał Lewandowski Michał Lewandowski (Teatr Współczesny w Szczecinie)
Futurolożka Magdalena Wrani-Stachowska Magdalena Wrani-Stachowska (Teatr Współczesny w Szczecinie)
Futurolożka Paulina Wosik/Futurolog Ijon Tichy Paulina Wosik

Źródło:

Materiał nadesłany