EN

19.08.2021, 08:36 Wersja do druku

Wrocław. Miasto świętuje 30. rocznicę niepodległości Ukrainy. Będzie wielokulturowy festiwal

Inne aktualności

Festiwal Skovoroda Fest będzie miał miejsce pod Impartem we Wrocławiu 24 sierpnia. W tym dniu przypada 30. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

To druga odsłona obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy, organizowanych we Wrocławiu przez Fundację Ukraina. Tegoroczny festiwal jest jednak wyjątkowy, właśnie ze względu na okrągłą, 30. rocznicę.
Skovoroda Fest pod Impartem

Skovoroda Fest to festiwal twórczej, wielokulturowej współpracy nazwany tak na cześć ukraińskiego filozofa Grigorija Skoworody.

To historyczna postać uosabiająca otwartą, świadomą, inteligentną i postępową Ukrainę. Według Skoworody warte uznania jest życie w harmonii z samym sobą i autentyczność. Żył on zgodnie z głoszonymi ideami. Minimalizował zbędne rzeczy i zajmował się kształceniem swojego umysłu.

- Z szacunkiem do tradycji, festiwal ma na celu pokazanie współczesnej twarzy ukraińskiej i polskiej kultury. Prezentujemy muzykę, która rozbrzmiewa obecnie na scenach i w radiu, a także sztukę i rzemiosło stworzone, być może, rękoma naszych sąsiadów. Skovoroda to postępowa muzyka oraz współczesna kultura, która łączy i inspiruje - zapowiada organizatorka festiwalu Yulia Markus.
Muzyczne świętowanie niepodległości

W Dniu Niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia, na scenie przed Impartem wystąpi między innym znany wrocławski zespół posiadający ukraińskie korzenie, czyli VMVD/Vymyrauci Vydy, a także muzyczno-teatralny zespół Dakh Daughters. Składa się na niego siedem młodych dziewczyn, które grają na piętnastu instrumentach i śpiewają w kilku językach i dialektach. Adaptują w swojej muzyce teksty znanych postaci kultury ukraińskiej i nie tylko, takich jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski. Dakh Daughters wywodzi się z kijowskiego teatru eksperymentalnego. To projekt muzyczno-teatralny, stanowiący mieszankę różnych stylów i gatunków, m.in. muzyki ludowej, etnicznej, popu, kiczu, rapu i folkloru.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wrocław świętuje 30. rocznicę niepodległości Ukrainy. Będzie wielokulturowy festiwal

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

ai

Wątki tematyczne