EN

17.05.2021, 10:34 Wersja do druku

Wrocław. Instytut Grotowskiego wraca z programem na żywo

Już 29 maja w Instytucie Grotowskiego odbędzie się premiera II wersji spektaklu „I Come to You River: Ophelia Fractured”. Na scenie zobaczymy Anitę Szymańską, Marie Walker i Katarzynę Stankiewicz ze Studia Kokyu. Aktorki pod kierunkiem Przemysława Błaszczaka podejmują próbę ponownego opowiedzenia historii Szekspirowskiej Ofelii głosami współczesnych, młodych kobiet. Spektakl grany będzie w języku angielskim, przed przedstawieniem dostępne będzie polskie tłumaczenie.

fot. Marek Hajduk / mat. organizatora

Zespół Studia Kokyu sięga po figurę Ofelii, by mówić o miłości i samotności, depresji, kobiecie i mężczyźnie, rodzicach, a także systemie, którego częścią, chcąc nie chcąc, jesteśmy. Szuka odpowiedzi na pytanie o przekaz, jaki dziś płynie z badania tej postaci, tak mocno zakorzenionej w naszej kulturze. „[…] Oglądając spektakl szybko można zapomnieć o szekspirowskiej postaci, która była inspiracją dla Błaszczaka. Uwspółcześnienie refleksji nad losami Ofelii sprawia, że bohaterka staje się uniwersalna i brzmi jakby wypowiadała się w imieniu wielu pokoleń, ale przede wszystkim – w imieniu kobiet żyjących tu i teraz. Domaga się ona zmian, dlatego przerywa milczenie i zastępuje je niejednokrotnie krzykiem” – pisze Katarzyna Mikołajewska w recenzji „Wkurzyliście nawet Ofelię” (Mieszamwkulturze.pl). Spektakl jest inspirowany „Hamletem” Williama Szekspira i „HamletemMaszyną” Heinera Müllera. W scenariuszu wykorzystano fragmenty „Hamleta” w oryginale.

Za całokształt spektaklu odpowiada zespół pod kierunkiem Przemysława Błaszczaka, lidera Studia Kokyu działającego przy Instytucie Grotowskiego. Na scenie zobaczymy trzy młode aktorki, które dołączyły do Studia 2019 roku. Anita Szymańska ukończyła Rose Bruford College of Theatre and Performance w Londynie. Po pięciu latach pobytu za granicą, postanowiła wrócić do Polski, by tu kontynuować pracę zawodową i badawczą. Marie Walker pochodzi z Wielkiej Brytanii, aktorstwa również uczyła się w Rose Bruford College College of Theatre and Performance. Katarzyna Stankiewicz ukończyła Rose Bruford College of Theatre and Performance. Podczas swojego pobytu za granicą kształciła się również m.in. w Royal Central School of Speech and Drama (Londyn) i Real Escuela Superior de Arte Dramático (Madryt).

Szczegóły: https://bit.ly/3eF7aaC

„I Come to You River: Ophelia Fractured”

sob.–pon. 29–31/05/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław

W języku angielskim. Program: https://bit.ly/3obhf1W
Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

17.05.2021