Grudzień w Instytucie Grotowskiego zapowiada się szczególnie intensywnie. Ostatni miesiąc 2021 roku rozpoczynamy drugą odsłoną projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych, w ramach którego zobaczymy między innymi premierowy seans teatralny Szeol w reżyserii kuratorki projektu Moniki Wachowicz oraz dyrektora Instytutu Grotowskiego Jarosława Freta.
Silnym filarem programu grudniowego są również indywidualne rezydencje artystyczne. Pokazy pracy rezydentów reprezentujących różne kraje i kontynenty odbędą się w języku angielskim. Ponadto zapraszamy na nasze spektakle programowe, pokaz pracy Studia Kokyu i VoiceLAB, wykłady, a nawet instalację malarską. Szczegółowe informacje o programie grudniowym znajdą Państwo w linku. Poniżej zaś lista wydarzeń w ramach projektu Szczeliny oraz lista spektakli programowych.
SZCZELINY (GRUDZIEŃ):
https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/
3.12, 17.00 – otwarcie; wystawa potrwa do 13.12 (wstęp wolny)
Inni malowali rybki | Wrocław, IP Studio, ul. Ruska 46A, 4 piętro
Wystawa/instalacja Joanny Pawlik
pt. 3.12, 19.00, sob. 4.12, 17.00
Szeol / שאול |Sala Teatru Laboratorium
Premiera seansu teatralnego Moniki Wachowicz i Jarosława Freta
sob. 4.12, 19.00
Ciało nie kłamie |Czytelnia im. Ludwika Flaszena
Film o Marinie Abramović, Shirin Neshat, Sigalit Landau i Katharinie Sieverding w reż. Evelyn Schels
W języku angielskim z polskimi napisami
niedz. 5.12, 17.00
Przemieszczenie | Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Performans Anny Steller
niedz. 5.12, 19.00
NANGA | Piekarnia
Koncert Magdy Dubrowskiej, Karola Goli, Macieja Dzierżanowskiego, Filipa Różańskiego
SPEKTAKLE PROGRAMOWE:
pon. 6.12, 19.00
W czterdzieści (i pięć) lat później
Premiera spektaklu dokumentalnego w reż. Krzysztofa Kopki w ramach „Teatru na faktach”
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/czterdziesci-piec-pozniej/
Spektakl dokumentalny stworzony na podstawie rozmów z założycielami i działaczami Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu (powstał oficjalnie w grudniu 1977). Ludzie z SKS-u należeli do grona tych, którzy walnie przyczynili się do przełomu ’89. Potem wielu z nich piastowało w nowej Polsce ważne stanowiska. Nadawali kształt III Rzeczpospolitej. Dziś, z perspektywy minionych 45 lat, mówią o swoich sukcesach, porażkach i zaniechaniach.
wt. 7.12.2021, 19.00
Święto wiosny
Spektakl taneczno-ruchowy Teatru A Part
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/swieto-wiosny/
Spektakl dla widzów od 18 r.ż. Zawiera sceny nagości.
To spektakl o przezwyciężaniu smutku po utracie, po utratach, o momentach przesilenia i przejścia, o złości, o procesie odradzania się i nabierania siły. O cyklu natury i naturze cyklu, którego każda z nas, każdy z nas jest lub będzie częścią. O zimach i wiosnach, których przeżywamy w życiu najwyżej kilkadziesiąt, a które są najoczywistszą metaforą ludzkiego losu.
pt.–sob. 17–18.12, 18.00
Matki wyklęte
Spektakl w reż. Ady Tabisz w ramach „Teatru na faktach”
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/matki-wyklete-2-copy/
Spektakl dokumentalny na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które doświadczyły poronienia, które chciały dokonać pochówku swojego dwumilimetrowego dziecka, ale bez księdza i „pokropku” się nie dało. O tych, które po stracie dziecka płakały za długo lub za krótko. O tych, które modliły się, aby ich ciężko uszkodzone zarodki obumarły same, albo żeby, mimo wszystko, nie umierały nigdy. O nich i innych matkach wyklętych.
sob. 18.12, 20.00, niedz. 19.12, 19.00
Historja
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/historja/
Po pokazie spektaklu 18 grudnia, ok. godz. 21.30, odbędzie się spotkanie z przedstawicielkami Instytutu Dobrej Śmierci.
Czy słowa naprawdę kształtują rzeczywistość? Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie. Scenariusz oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się baśniami w Polsce. Bazuje na opowieści o utracie, która koresponduje z prawdziwymi wydarzeniami z życia jednej z bohaterek przedstawienia. Spektakl łączy teatr dokumentalny z teatrem formy.
śr. 22.12.2021, 19.00
Kantor. Burza
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/kantor-burza/
„Kantor. Burza” to produkcja, która odnosi się do twórczości Tadeusza Kantora, osobistego doświadczenia i wpływu jego teatru na autorów spektaklu. Spektakl jest poszukiwaniem czasoprzestrzeni, usytuowanej pomiędzy życiem a śmiercią, przeszłością a teraźniejszością. Czasoprzestrzeni, którą najlepiej oddaje zjawisko śnienia.