EN
28.02.2022, 11:01 Wersja do druku

Włochy. Ukraińsko-rosyjski gest pokoju na scenie teatru operowego

Inne aktualności

Śpiewaczki operowe z Ukrainy i Rosji uścisnęły się na scenie teatru San Carlo w Neapolu. Ich symboliczny gest z przesłaniem pokoju zakończyło operę „Aida” Giuseppe Verdiego.

Na scenie najstarszego na świecie działającego bez przerwy teatru operowego w dniach inwazji Rosji na Ukrainę spotkały się w sobotę ukraińska sopranistka Ludmyła Monastyrska w roli Aidy i mezzosopranistka rosyjska Jekaterina Gubanowa jako Amneris.

Oczy widzów zwrócone były na dwie artystki w tym dramatycznym momencie - zauważają włoskie media.

Na zakończenie spektaklu śpiewaczki z Ukrainy i Rosji objęły się na scenie, co uznano za ważne i nadzwyczaj mocne - według dziennika „La Repubblica” - przesłanie pokoju. Ich gest został przyjęty przez widzów długą owacją - relacjonuje gazeta.

Monastyrska i Gubanowa przyłączyły się do apelu włoskiego ministra kultury Dario Franceschiniego i zainaugurowanej przez niego kampanii „Kultura łączy świat”.

W poprzednich dniach w roli Aidy występowała znana rosyjska solistka Anna Netrebko, a partię Amneris wykonywała mezzosopranistka z Polski Agnieszka Rehlis.

Włoski dziennik przytacza słowa Netrebko, która powiedziała: „Przede wszystkim jestem przeciwna tej wojnie. Jestem Rosjanką i kocham mój kraj”.

„Chciałabym, aby ta wojna się skończyła” - dodała światowej sławy śpiewaczka operowa.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne