EN

26.05.2021, 14:34 Wersja do druku

Wisła. Miłośnicy twórczości Jerzego Pilcha na Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”

Miłośnicy twórczości Jerzego Pilcha spotkają w ten weekend w Wiśle, rodzinnej miejscowości zmarłego pisarza, gdzie odbędzie się Festiwal Słowa „Granatowe Góry”. Na program składają się m.in. spotkania, debaty, warsztaty oraz mecz – podał magistrat z Wisły.

fot. mat. organizatora

„Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu jest zachować to, co najlepsze w jego twórczości, a okazją ku temu jest pierwsza rocznica śmierci pisarza, która przypada 29 maja” – wyjaśniła dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Wisła przez trzy dni będzie tętniła festiwalem. Tadeusz Papierzyński z urzędu miejskiego w Wiśle poinformował, że symboliczne otwarcie festiwalu nastąpi w piątek wieczorem na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny. "Na scenie wystąpią wówczas pianistki Agata Hołdyk oraz Aleksandra Hałat. Zagrają ulubione utwory Jerzego Pilcha – od Bacha po pop – w aranżacji na dwa fortepiany” – powiedział.

Festiwalowe akcenty rozłożone zostaną na kilka stref. Sercem będzie centralny pl. Hoffa. Tu odbędą się spotkania z pisarzami, dyskusje i wspomnienia. Pojawią się na nim m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski i Michał Rusinek.

W miejskiej bibliotece, oprócz spotkań autorskich, zaprezentowana zostanie sztuka „Pamięć głębinowa” na podstawie fragmentów książki Pilcha „Bezpowrotnie utracona leworęczność” oraz improwizowany spektakl teatru Klancyk z gościnnym udziałem Andrzeja Grabowskiego.

„W bibliotece będzie przez trzy dni działało przedszkole festiwalowe. Bez obaw będzie można zostawić dzieci. Zaopiekują się nimi instruktorzy, angażując je w różnego rodzaju warsztaty i zajęcia plastyczne” – dodał Tadeusz Papierzyński.

W parku Kopczyńskiego znajdzie się „strefa czytania Tygodnika Powszechnego”, a Uniwersytet Śląski zaaranżuje tam miasteczko pod nazwą Śląski Festiwal Nauki – miejsce różnych doświadczeń i eksperymentów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych, gdzie motywem przewodnim będzie słowo.

„Wieczorami w parku, pod tzw. drzewem opowieści, odbywało się będzie wspólne czytanie fragmentów twórczości Pilcha, gdzie każdy będzie mógł przyjść i dołączyć z ulubionymi cytatami autora. Już wiemy, że udział w tych spotkaniach zapowiedziało wielu gości festiwalowych, a wśród nich m.in. Andrzej Grabowski czy redaktor Tomasz Zimoch” – powiedziała Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Zimoch w niedzielne południe skomentuje na żywo mecz piłkarski, gdzie jedną z drużyn utworzą wiślanie o nazwisku Pilch – a jest ich w Wiśle ponad 700, a drugą pisarze, dziennikarze i uczestnicy festiwalu. „Jerzy Pilch był wielkim fanem piłki nożnej, nie mogło zabraknąć takiego akcentu w programie festiwalu” – dodała Czyż-Kaźmierczak.

W trzydniowym programie znalazły się także warsztaty: fotograficzny, pisania prozy, tworzenia podcastów, czy rysowania komiksów. Codziennie będzie można wziąć udział w spacerach po Wiśle śladami Jerzego Pilcha.

W hallu Domu Zdrojowego dostępna będzie wystawa portretów Jerzego Pilcha autorstwa fotografa Jacka Poremby, a w Muzeum Magicznego Realizmu prace malarskie będące pokłosiem pleneru „Granatowe Góry”.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-09 jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w "Przekroju”. Jest autorem wielu książek, m.in. „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”.

Zmarł 29 maja ub.r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

Źródło:

PAP