EN
24.11.2022, 16:14 Wersja do druku

Wilno. Rozpoczęły się IX Dni Kultury Polskiej

mat. organizatora

Teatr Dormana z Będzina ze spektaklem dla dzieci „Cicho” zainaugurował w czwartek IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie. W ciągu pięciodniowego przeglądu zostanie też zaprezentowana polska muzyka rozrywkowa, opera, teatr, kino.

„Celem tego festiwalu jest promowanie polskiej kultury; prezentowanie Polski jako kraju nowoczesnego i kreatywnego z głębokimi tradycjami i bogatą kulturą współczesną” – powiedziała PAP Bożena Mieżonis, koordynatorka projektów kulturalnych Domu Kultury Polskiej w Wilnie, organizatora festiwalu.

„Naszym celem jest też dotarcie do szerokiego grona odbiorców, dlatego układając program zawsze stawiamy na różnorodność” – dodała Mieżonis.

W tegorocznym programie znalazł się spektakl dla dzieci „Cicho” w reżyserii Jerzego Bielunasa na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, zaprezentowany przez Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina. W czwartek był grany trzykrotnie, obejrzało go 1,5 tys. osób.

W następnych dniach odbędzie się koncert „Tribute to Romuald Lipko”, podczas którego zostaną wykonane przeboje zespołu Budka Suflera, dobrze znane wileńskiej publiczności. Będzie „Koncert Moniuszkowski — Drogi do niepodległej” z udziałem m.in. aktorki Mai Komorowskiej oraz opera „Tango” Michała Dobrzyńskiego w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej.

Nowością tegorocznych Dni Kultury Polskiej jest Dzień Filmu Polskiego. W sobotę zostaną zaprezentowane cztery polskie produkcje: „Czarny młyn” Mariusza Paleja, „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej oraz „Brigitte Bardot Cudowna” - najnowszy film Lecha Majewskiego.

Dni Kultury Polskiej cieszą się popularnością. Bilety na spektakle dla dzieci zostały sprzedane w ciągu dwóch godzin. Na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu nie było już miejsc na żadne z wydarzeń.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Źródło:

PAP