Już wkrótce premiera spektaklu muzycznego „Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt” w reżyserii niedawnego laureata Paszportu „Polityki”, Jakuba Skrzywanka. Spektakl poświęcony będzie kwestii mieszkalnictwa, wykluczenia społecznego i komercjalizacji sztuki. „Człowiek z papieru” jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Prapremierowe pokazy w ramach uroczystej gali 44. PPA odbędą się 16 i 17 marca w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, a premiera warszawska w Teatrze Powszechnym – tydzień później, 23 marca.
Jak zapowiada reżyser Jakub Skrzywanek:
– Odniosę się do dwóch najważniejszych tekstów kulturowych mówiących o społecznym zaangażowaniu. Do filmów Andrzeja Wajdy – „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” oraz do legendarnej „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta. Nie będziemy jednak śpiewać o biedzie, skupimy się na temacie, o którym jest ostatnio głośno. Stworzymy operę o problemie mieszkalnictwa. Rozpoczniemy od tych, którzy nie mają już nic i opowiemy też o tych, którzy mogą stracić wszystko.
Twórczynie i twórcy spektaklu pytają: o czym dziś śpiewać i w jaki sposób, skoro widzimy wokół, jak wykorzystuje się sztukę dla celów politycznych i biznesowych? Gdzie jest granica etyczności naszych decyzji, jeśli mamy świadomość, jak potężnymi narzędziami manipulacji operujemy, niezależnie od tego, czy jesteśmy artystką, dziennikarzem, polityczką, biznesmenem czy aktywistką? Czy możemy budować sprawiedliwe, czułe i uczciwe społeczeństwo, jeśli jego fundamenty tworzone są wciąż na gruzach tego, co zabraliśmy najbiedniejszym, którzy nie mają możliwości nawet się temu sprzeciwić?
Autorami libretta spektaklu są Jakub Skrzywanek i Piotr Grzymisławski. Muzykę skomponował Karol Nepelski, a teksty songów napisał Jaś Kapela. Scenografię i światła opracowała Agata Skwarczyńska, choreografię – Agnieszka Kryst, a wideo – Artur Sienicki. Kostiumy zaprojektował Tomasz Armada.
„Człowiek z papieru” to kolejny spektakl Jakuba Skrzywanka w warszawskim „teatrze, który się wtrąca”. Jak mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego:
– Z Kubą Skrzywankiem i jego zespołem współpracujemy już po raz piąty. Debiutował u nas w roli asystenta reżysera podczas pracy nad „Klątwą”, a później wyreżyserował „Superspektakl” (wspólnie z Justyną Sobczyk) oraz „Mein Kampf” i „Opowieści niemoralne”. Za każdym razem fascynował nas jego zapał do pracy i poczucie misji, chęć uprawiania teatru zaangażowanego społecznie. Koncepcja „Człowieka z papieru” potwierdza tę drogę artystycznych poszukiwań. Osobiście współpracuję z nim również w ramach Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych, dlatego mam do niego zaufanie i doceniam jego aktywność na rzecz ludzi kultury.
W obsadzie spektaklu – aktorki i aktorzy Teatru Powszechnego w Warszawie: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Ewa Skibińska, Oskar Stoczyński oraz gościnnie śpiewaczka Olga Rusin. Podczas 4 pokazów spektaklu w ramach gali 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej wyjątkowo do obsady dołączą gościnnie: Julia Wieniawa, Ralph Kamiński oraz Cezary Studniak, a także muzycy wykonujący kompozycje na żywo. Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA, zaznacza:
– Gala Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu jest zawsze wydarzeniem premierowym, wyjątkowym i przede wszystkim istotnym. Zależy mi, aby przekaz tego wydarzenia był zawsze ważną wypowiedzią w odniesieniu do rzeczywistości, która nas otacza lub zdarzeń z przeszłości, które miały bezpośredni wpływ na to, w jakiej kondycji i kolorycie jest nasza obecna sytuacja społeczno-polityczna oraz postrzeganie świata. Jakub Skrzywanek niewątpliwie jest reżyserem odważnie, mądrze i bezkompromisowo komentującym rzeczywistość. Bardzo się cieszę, że przyjął propozycję stworzenia tegorocznej gali, która tym razem, jestem przekonany, spektakularnie otworzy nasz festiwal.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O SPEKTAKLU
„Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt”
Koprodukcja Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Prapremiera podczas 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: 16 i 17 marca 2024 roku, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.
Premiera warszawska: 23 marca 2024 roku, Scena Duża Teatru Powszechnego w Warszawie.
Kolejne pokazy w Warszawie: 24, 26 i 27 marca oraz 24, 25 i 26 maja 2024 r.
reżyseria: Jakub Skrzywanek
libretto: Piotr Grzymisławski, Jakub Skrzywanek
teksty songów: Jaś Kapela
muzyka: Karol Nepelski
scenografia i światła: Agata Skwarczyńska
choreografia: Agnieszka Kryst
kostiumy: Tomasz Armada
przygotowanie wokalne: Anna Serafińska
wideo: Artur Sienicki
inspicjentka i asystentka reżysera: Sylwia Mączarowska/Bazhena Shamovich
obsada: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Olga Rusin (gościnnie), Ewa Skibińska, Oskar Stoczyński.
O spektaklu:
Co dziś stałoby się z Agnieszką? Bohaterką „Człowieka z marmuru”, legendarną wojującą artystką, która walczyła o sprawiedliwość i prawdę? Czy dalej walczyłaby o wykluczonych, czy korzystałaby z tego, co przyniosła jej transformacja?
Czy nadal reżyserowałaby filmy?
Twórcy odwołując się do „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta oraz fantazjując o nigdy niedokończonym trzecim filmie Andrzeja Wajdy z cyklu „Człowiek…”, zapraszają na Galę, wspaniałą Galę pełną blichtru, splendoru, blasku i sztucznych cyrkonii. Skoro nadeszła era spektakli muzycznych – i my nie możemy być gorsi! Rozrywko, teraz „Teatr, który się wtrąca” pokaże swoje pazury! Niestety Gala jest o biedzie, więc bardzo wesoło nie będzie (ale trochę będzie).
W „Człowieku z papieru…” pytamy o to, jak to jest żyć w Polsce, kiedy naprawdę nie ma się nic. Jakie konsekwencje przyniosła nam wiara w zindywidualizowane mity i narracje, które stały się powszechne w latach dziewięćdziesiątych?